Pleśniak

Na specjalne życzenie paru czytelniczek pyszny pleśniak. Ciasto na kruchym spodzie z owocami i bakaliami. Górę wieńczy piana z białek i kruszonka. Smaczne, wilgotne ciasto, którego nazwa jest, jak dla mnie, trochę krzywdząca:). Jeśli chodzi o przygotowanie, to nie jest trudne, ale zajmie trochę czasu, na pewno nie należy do szybkich ciast. Przed podaniem możemy posypać cukrem pudrem lub polać czekoladą. Polecam… (trochę zmodyfikowany przepis z gazety „Poradnik Domowy”).

Pleśniak

Pleśniak
Składniki:
Ciasto:
500g mąki (użyłam tortowej)
1 łyżeczka proszku do pieczenia
3 łyżeczki cukru wanilinowego
5 łyżek cukru pudru
260g zimnego masła
5 żółtek
2 łyżki kakao
1-2 łyżki gęstej śmietany
Nadzienie:
4-5 łyżek gęstej konfitury lub dżemu z czarnej porzeczki
1 i 1/2kg jabłek
1 łyżka soku z cytryny
1 łyżka cukru
50g rodzynek
1 łyżeczka cynamonu
100g drobno poszatkowanych orzechów (użyłam laskowych)
Piana:
5 białek
3/4 szklanki cukru pudru
2 łyżki budyniu śmietankowego lub waniliowego w proszku bez cukru
Dodatkowo:
cukier puder do posypania

Ciasto:
1. Mąkę wymieszać z proszkiem do pieczenia, przesianym cukrem pudrem i cukrem wanilinowym.

2. Dodać posiekane masło, żółtka i szybko zagnieść rękoma ciasto.

3. Ciasto podzielić na 3 części, jedną trochę większą i dwie równe.

4. Większe ciasto odłożyć, a do jednego mniejszego dodać śmietanę i kakao, zagnieść na gładkie ciasto. Dwa mniejsze ciasta zawinąć w folię spożywczą i włożyć do zamrażalnika.

5. Jabłka obrać, usunąć gniazda nasienne i zetrzeć je na tarce o dużych oczkach. Dodać 1 łyżkę cukru, 1 łyżkę soku z cytryny, wymieszać i odstawić.

6. Piekarnik nastawić na 190°C na funkcji góra-dół. Blaszkę o wymiarach 25x35cm wyłożyć papierem do pieczenia (wcześniej blaszkę można posmarować masłem, wtedy papier lepiej przylega) i cienko wylepić ją odłożoną większą porcją ciasta.

7. Ciasto równomiernie posmarować gęstą konfiturą lub dżemem. Następnie posypać poszatkowanymi orzechami.

8. Białka ubić na sztywną pianę. Stopniowo dodawać do nich cukier puder i budyń. Mieszać, aż masa stanie się gęsta i lśniąca.

9. Jabłka bardzo dobrze osączyć z soku (jabłka nie mogą pływać w soku). Dodać do nich cynamon, rodzynki i wymieszać. Rozłożyć je na orzechach.

10. Z zamrażalnika wyciągnąć ciasta. Na tarce z dużymi oczkami zetrzeć ciemne ciasto i równomiernie rozprowadzić je na jabłkach w blaszce. Następnie przykryć je pianą z białek.

11. Zetrzeć na tarce z dużymi oczkami jasne ciasto i posypać nim pianę z białek. Ciasto wstawić do nagrzanego piekarnika i piec przez około 50-55 minut. Piekłam na najniższym poziomie piekarnika.

12. Podawać przestygnięte, przed podaniem posypać cukrem pudrem.

Udanych wypieków:)

Pleśniak

Print Friendly, PDF & Email

Podobne przepisy

Fantastyczne proste ciasto z jabłkami

Pyszne ciasto jabłkowe z malinową nutką

Królewski makowiec z orzechami i polewą czekoladową

Pyszne całe JABŁKA w cieście z bakaliami i miodem

Najprostsze wilgotne CIASTO Z JABŁKAMI i kruszonką

SZARLOTKA z BEZĄ z dużą ilością jabłek

77 komentarzy do “Pleśniak”

  1. Przepis super, myślałam że doniosę do pracy i w końcu ktos mi uwierzy że potrafie piec, ale nie dało rady, całe ciato zniknęło w weekend. Zachowam sobie ten przepis i zrobię ponownie. POLECAM.

    Odpowiedz
  2. Piekłam na rocznicę ślubu. Niby taki prosty przepis i znany, a mega pyszny. Uratował sytuację, bo inny „wymyślny” placek okazał się porażką. Polecam.

    Odpowiedz
  3. Piekłam jakiekolwiek ciasto ostatnio 25 lat temu. Dziś zrobiłam znany mi sprzed lat „pleśniak” . Wyszedł cudownie. Przepis doskonały! To mnie zachęciło i będę korzystać z innych przepisów. Pozdrawiam serdecznie

    Odpowiedz
  4. Ania i Milka – bardzo dziękuję, cieszę się, że ciasto smakowało:), pozdrawiam serdecznie i udanej niedzieli

    Odpowiedz
  5. Zrobiłam dzisiaj pleśniaczka z tego przepisu, zamieniając jednak jabłka na podduszony rabarbar. Muszę przyznać, że pychota. Mam w domu inny przepis na to ciasto, ale to mi zdecydowanie lepiej smakuje i ponadto do ciasta nie wsiąka tak bardzo sok z owoców.
    Polecam gorąco!

    Odpowiedz
  6. Zrobilam i wyszlo rewelacyjnie!!! Identyczne jak na Twoich zdejciach. Zgadzam sie ze stwierdzeniem, ze ciasto lepsze jest na drugi dzien ale tak zazwyczaj jest tez z jablecznikiem. Uwielbiam Twoje przepisy i mam zamiar wyprobowac kazdy jeden :)) Pozdrawiam serdecznie i gratuluje swietnej stronki.
    Dzieki !!! :)

    Odpowiedz
  7. Spokojnie, po prostu było kruche, ale zauważyłam, że po 2-3 dniach ciasto jest o wiele lepsze- cała mega kruchość spodu znikła! Ja się nie zraziłam i na pewno do niego wrócę!

    Odpowiedz
  8. Miałam podobnie co @Agnieszka wyżej, ciasto się troszkę rozpadało :( Ale i tak w smaku wyszło dobre, kolejnym razem nie będę odsączać jabłek, wolę jednak bardziej wilgotne ciasto.

    Odpowiedz
  9. A wiec placek jest super smaczny, Polecam przepis, na pewno wyjdzie:) Co prawda chyba przez to ze nie dodalam orzechow i rodzynek troche mi sie rozpada u dolu ale nie wplywa to w zadnym stopniu na jego smak ktory jest wprost wysmienity!

    Odpowiedz
  10. Dzis zamierzam zobic to ciasto, gdyz wyglada bardzo smakowicie :) nie mam smietany wiec zamiast niej uzyje jogurtu naturalnego, zamiast cytryny kwasku cytrynowego :) nie dodam orzechow i rodzynek bo tez ich nie mam :) jestem bardzo ciekawa jak wyjdzie – po upieczeniu dam znac czy bylo dobre. Pozdrawiam

    Odpowiedz

Dodaj komentarz