Pleśniak

Na specjalne życzenie paru czytelniczek pyszny pleśniak. Ciasto na kruchym spodzie z owocami i bakaliami. Górę wieńczy piana z białek i kruszonka. Smaczne, wilgotne ciasto, którego nazwa jest, jak dla mnie, trochę krzywdząca:). Jeśli chodzi o przygotowanie, to nie jest trudne, ale zajmie trochę czasu, na pewno nie należy do szybkich ciast. Przed podaniem możemy posypać cukrem pudrem lub polać czekoladą. Polecam… (trochę zmodyfikowany przepis z gazety „Poradnik Domowy”).

Pleśniak

Pleśniak
Składniki:
Ciasto:
500g mąki (użyłam tortowej)
1 łyżeczka proszku do pieczenia
3 łyżeczki cukru wanilinowego
5 łyżek cukru pudru
260g zimnego masła
5 żółtek
2 łyżki kakao
1-2 łyżki gęstej śmietany
Nadzienie:
4-5 łyżek gęstej konfitury lub dżemu z czarnej porzeczki
1 i 1/2kg jabłek
1 łyżka soku z cytryny
1 łyżka cukru
50g rodzynek
1 łyżeczka cynamonu
100g drobno poszatkowanych orzechów (użyłam laskowych)
Piana:
5 białek
3/4 szklanki cukru pudru
2 łyżki budyniu śmietankowego lub waniliowego w proszku bez cukru
Dodatkowo:
cukier puder do posypania

Ciasto:
1. Mąkę wymieszać z proszkiem do pieczenia, przesianym cukrem pudrem i cukrem wanilinowym.

2. Dodać posiekane masło, żółtka i szybko zagnieść rękoma ciasto.

3. Ciasto podzielić na 3 części, jedną trochę większą i dwie równe.

4. Większe ciasto odłożyć, a do jednego mniejszego dodać śmietanę i kakao, zagnieść na gładkie ciasto. Dwa mniejsze ciasta zawinąć w folię spożywczą i włożyć do zamrażalnika.

5. Jabłka obrać, usunąć gniazda nasienne i zetrzeć je na tarce o dużych oczkach. Dodać 1 łyżkę cukru, 1 łyżkę soku z cytryny, wymieszać i odstawić.

6. Piekarnik nastawić na 190°C na funkcji góra-dół. Blaszkę o wymiarach 25x35cm wyłożyć papierem do pieczenia (wcześniej blaszkę można posmarować masłem, wtedy papier lepiej przylega) i cienko wylepić ją odłożoną większą porcją ciasta.

7. Ciasto równomiernie posmarować gęstą konfiturą lub dżemem. Następnie posypać poszatkowanymi orzechami.

8. Białka ubić na sztywną pianę. Stopniowo dodawać do nich cukier puder i budyń. Mieszać, aż masa stanie się gęsta i lśniąca.

9. Jabłka bardzo dobrze osączyć z soku (jabłka nie mogą pływać w soku). Dodać do nich cynamon, rodzynki i wymieszać. Rozłożyć je na orzechach.

10. Z zamrażalnika wyciągnąć ciasta. Na tarce z dużymi oczkami zetrzeć ciemne ciasto i równomiernie rozprowadzić je na jabłkach w blaszce. Następnie przykryć je pianą z białek.

11. Zetrzeć na tarce z dużymi oczkami jasne ciasto i posypać nim pianę z białek. Ciasto wstawić do nagrzanego piekarnika i piec przez około 50-55 minut. Piekłam na najniższym poziomie piekarnika.

12. Podawać przestygnięte, przed podaniem posypać cukrem pudrem.

Udanych wypieków:)

Pleśniak

Print Friendly, PDF & Email

Podobne przepisy

Fantastyczne proste ciasto z jabłkami

Pyszne ciasto jabłkowe z malinową nutką

Królewski makowiec z orzechami i polewą czekoladową

Pyszne całe JABŁKA w cieście z bakaliami i miodem

Najprostsze wilgotne CIASTO Z JABŁKAMI i kruszonką

SZARLOTKA z BEZĄ z dużą ilością jabłek

77 komentarzy do “Pleśniak”

  1. och, pleśniak to pleśniak, nie może mieć innej nazwy, gdyby tak było – nie znalazłabym go tu, u Ciebie 🤍
    pamiętam to ciasto z rodzinnego domu mojej mamy, piekła je babcia – dziś już żadna z nich go dla mnie nie upiecze, zatem ja upiekę je dla nich ❤️
    …postaram się by moje dzieci chciały je kiedyś upiec dla mnie 🥰
    przypomniałaś mi niby zwykłe wspomnienia, lecz tak cudownie pachnące i tak ciepło ukryte w sercu – dziękuje za przepis, dziękuje za natchnienie 💐

    Odpowiedz
  2. Kochane kobietki🙋Ten pleśniak jest bardzo zmodyfikowany. Stary przepis jest łatwiejszy i bez jabłek. Masła można dać kostkę 200gr. Jajek 4. Cukier może być drobny zamiast pudru. Kiedyś dżemy były rarytasem ale powidła śliwkowe zawsze były. Teraz można każdy ale kwaskowy. To ciasto zawsze wychodzi. Pomińcie jabłka. To nie ma być szarlotka tylko pleśniak 🤦

    Odpowiedz
  3. Poznałam to ciasto kilka lat temu u teściowej. Obecnie robię je z innego przepisu, modyfikując dżem, owoce w zależności od sezonu. Do bezy można dodać budyń lub kisiel, wtedy mamy różne kolory bezy. Ciasto proste i smaczne. Pozdrawiam

    Odpowiedz
  4. W tym cieście nie powinno być nic laktozowego. Ani śmietany, ani mleka. A tu jest śmietana nie wiem po co. Wiem, bo jestem uczulona i to jest jedyne ciasto z cukierni, które bez problemu mogę jeść bez modyfikacji w przepisie. Dodatkowo nie ma tego zielonego charakterystycznego koloru pleśni.

    Odpowiedz
  5. Zgadzam się że ,ciut mało słodkie ale ciasto przepyszne .Wprowadziłem pewne zmiany takie jak – więcej cukru ,dobrze wysmażone jabłka( 700 g) więcej orzechów .Wtedy ciasto wychodzi idealne.

    Odpowiedz
  6. :) Nazwa nie jest krzywdząca, bo prawdziwy pleśniak, powinien mieć białko takie gdy w połączeniu z ciastem kakaowym i startym ciastem wierzchnim powinno wyglądać jak pleśń :))) pleśniak to moje ulubione ciasto i tak dobrze zrobione widziałam może z 4 razy w życiu ;) mi osobiście nie wyszedł tak pięknie :D ale jest przepyszne! także aż tak bardzo nie dbałam o wygląd :D

    Odpowiedz

Dodaj komentarz