Tort czekoladowy z wiśniami i polewą czekoladową

Tort czekoladowy z wiśniami i polewą czekoladową – Zapraszam na nowy, pyszny tort czekoladowy. Jest wilgotny, aromatyczny, bardzo smaczny i pięknie wygląda. Soczysta warstwa wiśni i czekolada dobrze ze sobą smakują. Uważam, że tort nie jest trudny w przygotowaniu, chociaż jest dużo punktów, ale starłam się wszystko dokładnie opisać. Radzę dobrze przeczytać przepis, biszkopt i czekoladową śmietankę można przygotować dzień wcześniej. Bardzo polecam! Proszę pamiętać o subskrypcji kanału Mała Cukierenka na YouTube!!.

Zapraszam na FILM.

Subskrybuj kanał Małej Cukierenki: http://www.youtube.com/malacukierenka

 

Tort czekoladowy z wiśniami i polewą czekoladową

Tort czekoladowy z wiśniami i polewą czekoladową
Składniki:
Biszkopt:
6 dużych jajek L – osobno żółtka i białka
160g cukru
100ml oleju
150g mąki pszennej (użyłam tortowej)
40g kakao bez cukru
1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
Do nasączenia:
120-140ml wiśniówki
60ml wody
Masa wiśniowa:
400-450g wiśni – użyłam mrożonych, wcześniej je rozmroziłam (w sezonie mogą być świeże)
1 galaretka wiśniowa
350ml gorącej wody
Krem:
140g gorzkiej czekolady (użyłam czekolady o zawartości masy kakaowej 64%)
100g mlecznej czekolady
350ml śmietanki kremówki 30%
250g serka mascarpone
1 łyżeczka cukru z wanilią
Dodatkowo:
250ml schłodzonej śmietanki kremówki 30%
1 łyżka cukru pudru
2-3 łyżki konfitury wiśniowej
wiórki czekoladowe do ozdoby
Polewa:
125ml śmietanki kremówki 30%
90g gorzkiej czekolady (użyłam czekolady o zawartości masy kakaowej 64%)

Tort czekoladowy z wiśniami i polewą czekoladową

(Uwaga: Biszkopt i czekoladową śmietankę można przygotować dzień wcześniej)
Biszkopt:

1. Piekarnik nastawić na 180°C na funkcji góra-dół.

2. Białka ubić na sztywną pianę. Ciągle ucierając mikserem dodać cukier i mieszać, aż masa stanie się gęsta i lśniąca. Następnie dodać żółtka i dalej mieszać mikserem na jasną, kremową masę.

3. Do jajecznej masy dodać olej i wymieszać delikatnie szpatułką, patrz FILM.
W miseczce wymieszać mąkę z kakao i proszkiem. Następnie przesiać na jajeczną masę, wymieszać szpatułką na jednolite ciasto (proszę za długo nie mieszać), patrz FILM.

4. Ciasto przełożyć do tortownicy o średnicy 24cm wyłożonej papierem do pieczenia, tylko dno, wyrównać i wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec przez około 35-40 minut. Piekłam na najniższym poziomie piekarnika.
Po wyjęciu z piekarnika odstawić do całkowitego ostudzenia.

Masa wiśniowa:
5. Galaretkę zalać gorącą wodą i mieszać, aż się rozpuści, odstawić do całkowitego ostudzenia. Dodać 300g wiśni i wymieszać, odstawić, aż galaretka będzie bardzo tężejąca (pozostałe wiśnie około 100-150g użyjemy do ozdoby tortu).

6. Ostudzony biszkopt wyjąć z blaszki, zdjąć papier do pieczenia i papier włożyć z powrotem do blaszki, rant tortownicy umyć (tortownicę można również wyłożyć folią rantową, jeśli nie mamy to pomijamy). Biszkopt z wierzchu wyrównać, odciąć przypieczoną skórkę i biszkopt przekroić w poziomie dwa razy, otrzymamy 3 krążki biszkoptu. Jeden krążek biszkoptu włożyć z powrotem do blaszki.
Składniki do nasączenia wymieszać i 1/3 przygotowanego ponczu nasączyć biszkopt w blaszce.

7. Na biszkopt wylać tężejącą galaretkę, wyrównać, patrz FILM. Na wierzchu ułożyć drugi krążek biszkoptu, lekko docisnąć i nasączyć go połową pozostałego ponczu. Ciasto wstawić do lodówki na około 1-2 godziny, aby galaretka dobrze stężała.

Krem:
8. Do rondelka wlać 350ml śmietanki, dodać cukier z wanilią, postawić na ogniu i zagotować. Obie czekolady połamać i przełożyć do miski, zalać je gorącą śmietanką, mieszać, aż czekolada się roztopi (jeśli zostaną malutkie drobinki czekolady to nic nie szkodzi). Nakryć folią spożywczą na dotyk i odstawić do całkowitego ostudzenia, następnie wstawić do lodówki na co najmniej 6 godzin.

9. Dobrze schłodzoną śmietankę wyjąć z lodówki, zdjąć folię i ubijać mikserem przez około 30-60 sekund, aż masa pojaśnieje i zrobi się bardziej gęsta, patrz FILM. Dodać serek mascarpone i wymieszać mikserem na średnich obrotach do połączenia składników.

10. Biszkopt z wiśniową galaretką wyjąć z lodówki i posmarować konfiturą wiśniową. Na wierzch wyłożyć około 1/3 czekoladowego kremu, wyrównać. Na wierzchu ułożyć trzeci krążek biszkoptu i nasączyć go pozostałym ponczem (na czas dalszych przygotowań ciasto można na chwilkę wstawić do lodówki).

11. Dodatkową śmietankę, czyli 250ml wlać do miski, dodać cukier puder i ubić, ale nie na bardzo sztywno. Następnie w dwóch partiach dodać do pozostałego czekoladowego kremu, po każdym dodaniu wymieszać mikserem na średnich obrotach do połączenia składników.

12. Ciasto ostrożnie wyjąć z blaszki, nożem oddzielić ciasto od brzegów blaszki i ciasto położyć na podstawce, patrz FILM.

13. Tort posmarować dość grubo czekoladową śmietanką, wierzch i boki, ale nie zużywać całego kremu, tak około 1/3 należy zostawić na rozetki. Tort ładnie wygładzamy szpatułką, patrz FILM.

Polewa:
14. Do rondelka wlać 125ml śmietanki, postawić na ogniu i zagotować. Czekoladę połamać, przełożyć do miski i zalać gorącą śmietanką, mieszać, aż czekolada całkowicie się roztopi, powstanie jednolita polewa.

15. Polewą czekoladową udekorować wierzch tortu, zrobić drip. Użyłam do tego łyżeczki, patrz FILM. Na brzeg tortu nałożyć polewę i delikatnie spuszczać ją po brzegu. Czekoladę, która zostanie, wylać na środek ciasta i wyrównać, patrz FILM.

16. Pozostały krem czekoladowy, czyli ten na rozetki, przełożyć do rękawa cukierniczego z metalową tylką (użyłam tylki Wilton 1M), patrz FILM i na wierzchu tortu zrobić ozdobne rozetki. Tort najlepiej wstawić do lodówki na całą noc.

17. Przed podaniem tort udekorować wiśniami (radzę je osączyć na ręczniku papierowym) i wiórkami czekoladowymi.

Udanych wypieków :)

Tort czekoladowy z wiśniami i polewą czekoladową

Przypominam jeszcze o moim pięknym e-booku „Wyjątkowe Torty i Ciasta”! Jest w nim 25 przepisów na pyszne, fantastyczne ciacha, bardzo polecam! Link do sklepu: https://malacukierenka.pl/produkt/malacukierenka-torty-ciasta-ebook.

E-BOOK Mała Cukierenka „Wyjątkowe Torty i Ciasta”

Print Friendly, PDF & Email

Podobne przepisy

Świąteczne ciasto z musem czekoladowym malinami i bezą

Prosty tort orzechowy z czekoladą

Obłędne świąteczne ciasto z kremem karmelowym i białą czekoladą

Najlepsze nadziewane pierniczki na Święta

Ciasto Kremowa Kokosanka z Makiem

Pyszne Ciasto Kremowe Marzenie

37 komentarzy do “Tort czekoladowy z wiśniami i polewą czekoladową”

  1. Przeczytałam opis, obejrzałam filmik – tort wydaje się być smaczny. Będę robić!!! Zastanawiam się, czy do kremu nie potrzeba cukru pudru?

    Odpowiedz
  2. Witam, planowalam zrobic ten tort na urodziny coreczki, wlasnie takie smaki sobie zazyczyla :)
    I zastanawialam sie, czy mozna nasaczyc go czyms bezalkoholowym?

    Odpowiedz
  3. Witam. Czemu masa po połączeniu ze śmietanką mi się zwarzyla? Jak Pani myśli? Temperatura składników były takie same.. 😒😒😒 pozdrawiam

    Odpowiedz
  4. Właśnie robię tort na urodziny teściowej. Czy zamiast konfitury wiśniowej mogę użyć czemu z czarnej porzeczki czy lepiej bez niczego?

    Odpowiedz
  5. Upiekłam na urodziny teściowej – razem z jej mężem byli zachwyceni smakiem. Na górze wokół ozdób z kremu posypałam dodatkowo podprażone płatki migdałów, a dwie warstwy biszkoptu posmarowałam frużeliną wiśniową zamiast galaretki. Polecam i zapisuję przepis! PYCHOTKA :)

    Odpowiedz
    • Ja zrobiłam wg przepisu w tortownicy ok. 26 cm i wyszedł ładny, wcale nie niski biszkopt. Piekłam trochę krócej. Pozdrawiam.

      Odpowiedz
  6. Tort wygląda pięknie. Jestem w trakcie robienia go na swoje 60 urodziny.Mam pytanie czy do schłodzonego kremu czekoladowego po zmiksowaniu powinnam dodać serek mascarpone z lodówki, czy w temperaturze pokojowej .Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.

    Odpowiedz
  7. Tort na prawdę przepyszny. Robiłem dokładnie wg. przepisy i wyszło idealne 😀. Dzieki wam zacząłem robić ciasta i pierniczki na swieta.

    Odpowiedz
  8. Tort bardzo czekoladowy i bardzo smaczny. Zrobiłam na urodziny taty. Wszystkim bardzo smakował. Nie miałam wiśniowej konfitury, więc rozłożyłam na drugim blacie wiśnie z wiśniówki .

    Odpowiedz
  9. Świetnie wygląda😃czym radziłaby Pani nasączyć biszkopty aby i dzieci mogły skosztować deser?
    Wiśnie ze słoika również się nadadzą prawda?
    Pozdrawiam serdecznie.

    Odpowiedz
  10. Wygląda bosko, będzie na urodziny męża, na początek grudnia jak znalazł. Ale zrobię go z kremem z ciasta „euforia” 🙂 bo u mnie w domu nie lubią maskarpone. Chciałam prosić też Panią o radę, co dodać do śmietanki poza maskarpone żeby wychodziły ładne, sztywne rozetki. Z góry bardzo dziękuję 😊

    Odpowiedz

Dodaj komentarz