Kakaowy MAKOWIEC z orzechami – Zapraszam na nowego, pysznego makowca z orzechami. Ciasto jest bardzo smaczne, wilgotne, aromatyczne, wszystkie smaki wspaniale się ze sobą łączą. W przygotowaniu jest prosty, tylko zajmuję trochę czasu, ponieważ trzeba zemleć mak. Bardzo polecam! (zmodyfikowany przepis ze strony przyslijprzepis.pl). Proszę pamiętać o subskrypcji kanału Mała Cukierenka na YouTube!!.
Zapraszam na FILM.
Subskrybuj kanał Małej Cukierenki: http://www.youtube.com/malacukierenka
Kakaowy MAKOWIEC z orzechami
Składniki:
Biszkopt:
6 dużych jajek – osobno żółtka i białka
150g mąki pszennej (użyłam tortowej)
40g kakao bez cukru
1 łyżeczka proszku do pieczenia
100ml oleju
180g cukru
Do nasączenia:
150ml mleka
70ml likieru migdałowego
Masa makowa:
300g maku
3 duże jajka
2 łyżki mąki ziemniaczanej
150g naturalnego miodu
2 łyżki cukru
200g masła roztopionego
4-5 kropli aromatu migdałowego lub 1/2 łyżeczki ekstraktu migdałowego
120g posiekanych orzechów włoskich
80g rodzynek
Polewa:
140g masła
70g cukru pudru
2 łyżki kakao bez cukru
5-6 łyżek gorącego mleka (dopiero co zagotowanego)
posiekane orzechy do posypania
Biszkopt:
1. Piekarnik nastawić na 180°C na funkcji góra – dół.
Blaszkę o wymiarach 25cmx35cm wyłożyć papierem do pieczenia.
2. Białka ubić na sztywną pianę. Ciągle ucierając mikserem dodać cukier i mieszać, aż masa stanie się gęsta i lśniąca. Następnie dodać żółtka i dalej mieszać mikserem na jasną, kremową masę.
3. Do jajecznej masy dodać olej i wymieszać szpatułką, patrz FILM.
4. Wymieszać mąkę z kakao, proszkiem do pieczenia i przesiać na jajeczną masę, wymieszać szpatułką na jednolite ciasto (proszę za długo nie mieszać).
5. Ciasto przełożyć do przygotowanej blaszki, wyrównać i wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec przez około 35-40 minut. Piekłam na najniższym poziomie piekarnika.
Po wyjęciu z piekarnika odstawić do całkowitego ostudzenia.
Przygotujemy mak:
6. Mak przesypać do garnka i zalać gorącą wodą, tak aby go dobrze przykryła. Postawić na ogniu i zagotować, mak gotować przez około 5-10 minut. Zdjąć z ognia i osączyć na sitku. Następnie zemleć 2-3 razy.
Zaczniemy składać ciasto:
7. Ostudzony biszkopt wyjąć z blaszki, zdjąć papier do pieczenia i papier włożyć z powrotem do blaszki. Z wierzchu biszkoptu odciąć przypieczoną skórkę i przekroić go w poziomie na dwie równe części. Jedną część biszkoptu włożyć do blaszki. Składniki do nasączenia wymieszać i połową ponczu nasączyć biszkopt w blaszce.
8. Zmielony mak przesypać do garnka, dodać roztopione masło, orzechy, rodzynki, jajka i mąkę ziemniaczaną, dokładnie wymieszać. Mak postawić na ogniu i mieszając, smażyć, aż masa stanie się bardzo gorąca (masę trzeba zagotować), należy uważać, aby masy nie przypalić.
9. Masę zdjąć z ognia, dodać miód, wymieszać. Dosłodzić do smaku cukrem, ja dodałam 2 łyżki cukru. Dodać aromat, wymieszać.
10. Połowę gotowej masy makowej wyłożyć na biszkopt w blaszce i wyrównać. Na wierzchu ułożyć drugą część biszkoptu, nasączyć go pozostałym ponczem. Wyłożyć pozostałą masę makową, wyrównać. Odstawić do całkowitego ostudzenia.
Polewa:
11. Do rondelka przełożyć masło, dodać cukier puder, kakao i postawić na bardzo małym ogniu, mieszając, zagotować (masa może się rozwarstwić, ale nie należy się przejmować), patrz FILM. Zdjąć z ognia i dodać gorące mleko, mieszać na jednolitą polewę.
12. Gotową polewę wylać na ciasto w blaszce i wyrównać, posypać posiekanymi orzechami. Ciasto wstawić do lodówki na całą noc.
Udanych wypieków :)
Ciasto pyszne 🥰🥰🥰
Wyszło tak jak miało, bez przygód xD
To będzie mój pierwszy wypiek więc mam może banalne pytanie.Czy można użyć gotowej masy makowej? Jeśli tak to czy trzeba ją jeszcze poddać dodatkowej obróbce?
Czy można rodzynki wcześniej namoczyć w rumie? Pozdrawiam :)
tak można, pozdrawiam
Jaki likier migdałowy najlepiej użyć. Lub co zamiast likieru?
ja używam likier migdałowy fantazja, nie jest drogi i do deserów super, pozdrawiam
Witam czy można użyć już mielonego maku
myślę, że tak, tylko i tak bym go sparzyła gorącą wodą, będzie bardziej wilgotny i miękki, pozdrawiam serdecznie