Dzisiaj ostatni przepis w tym roku na ciasto „Wszystkiego Najlepszego” z wiśniami i czekoladą. Przygotowane jest z dwóch biszkoptów kakaowego i kokosowego. Krem jest kawowy z orzechami, z dodatkiem spirytusu. Jeśli nie przepadamy za wiśniami, możemy użyć moreli z puszki. Wtedy nie musimy ich gotować, od razu połówki układamy na cieście. Ciasto jest bardzo smaczne i łączy w sobie wiele smaków, bardzo polecam (inspirację znalazłam w książce siostry Anastazji, przepis zmodyfikowany).
Zapraszam na FILM.
Subskrybuj kanał Małej Cukierenki: http://www.youtube.com/malacukierenka
Ciasto „Wszystkiego Najlepszego” z wiśniami i czekoladą
Składniki:
Biszkopt kakaowy:
6 jajek – osobno żółtka i białka
1 szklanka cukru
2/3 szklanki mąki pszennej (użyłam tortowej)
4 łyżki kakao bez cukru
1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
1/3 łyżeczki aromatu waniliowego
Biszkopt kokosowy:
5 białek
1 szklanka cukru
200g wiórków kokosowych
1 łyżka mąki ziemniaczanej
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
Krem:
300g masła w temperaturze pokojowej
6 łyżek cukru pudru
2,5 łyżki kawy rozpuszczalnej
50g zmielonych orzechów włoskich
2-3 łyżki spirytusu
Masa wiśniowa:
800-900g mrożonych wiśni
2 spore łyżki mąki ziemniaczanej (nie płaskie łyżki, takie z małym kopczykiem)
1/3 szklanki wody
2 łyżki cukru (można zrezygnować z cukru, ale będzie mocniej czuć kwaśny smak wiśni)
Masa śmietankowa:
1 galaretka wiśniowa w proszku
2 łyżki galaretki truskawkowej w proszku
500g śmietanki kremówki 30% lub 36%
1-2 łyżki cukru pudru
2 łyżeczki cukru wanilinowego
Do nasączenia:
1/3 szklanki wiśniówki
1/3 szklanki wody
Dodatkowo:
cukier puder i kakao do posypania
80g zmielonej gorzkiej czekolady (możemy użyć również mlecznej)
Masa wiśniowa:
1. Wiśnie przełożyć do rondelka, dodać cukier i zagotować.
2. Mąkę ziemniaczaną rozmieszać w 1/3 szklanki wody i dodać do gotujących się wiśni. Mieszać energicznie, aż masa się zagotuje. Zdjąć z ognia i odstawić do całkowitego ostygnięcia.
Biszkopt kakaowy:
3. Piekarnik nastawić na 160°C na funkcji termoobieg (na funkcji góra-dół 180°C).
4. Białka ubić na sztywną pianę. Ciągle ucierając mikserem, dodawać stopniowo cukier i mieszać, aż masa stanie się gęsta i lśniąca. Następnie dodać żółtka i dalej mieszać mikserem na jasną, kremową masę.
5. Na wierzch jajecznej masy przesiać mąkę z kakao i proszkiem do pieczenia, dodać aromat i delikatnie wymieszać łyżką lub szpatułką.
6. Ciasto przełożyć do blaszki 25x35cm wyłożonej papierem do pieczenia. Wyrównać i wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec przez około 40-45 minut. Po wyjęciu z piekarnika odstawić do całkowitego ostygnięcia.
Biszkopt kokosowy:
7. Wiórki kokosowe wymieszać z mąką ziemniaczaną i proszkiem do pieczenia.
8. Białka ubić na sztywną pianę. Ciągle ucierając mikserem, dodawać stopniowo cukier i mieszać, aż masa stanie się gęsta i lśniąca. Wsypać wiórki kokosowe i wymieszać szpatułką lub łyżką.
9. Ciasto przełożyć do blaszki 25x35cm wyłożonej papierem do pieczenia. Wyrównać i wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec w temperaturze 160°C na funkcji termoobieg (na funkcji góra-dół 180°C) przez około 30-35 minut. Po wyjęciu z piekarnika odstawić do całkowitego ostygnięcia.
10. Galaretkę wiśniową i truskawkową rozpuścić w 3/4 szklanki gorącej wody. Odstawić do całkowitego ostygnięcia.
Krem:
11. Kawę rozpuszczalną zalać 1 łyżką gorącej wody i wymieszać. Odstawić do ostygnięcia.
12. Masło utrzeć z cukrem pudrem mikserem ustawionym na najwyższe obroty, ucierać przez około 2-3 minuty. Dodać kawę, zmielone orzechy i wymieszać mikserem (patrz FILM). Dodać spirytus, wymieszać.
13. Biszkopt kakaowy przeciąć w poziomie na dwie równe części (patrz FILM). Jedną część włożyć z powrotem do blaszki. Składniki do nasączenia wymieszać i gotowym ponczem skropić biszkopt w blaszce.
14. Nasączony biszkopt posmarować połową kremu i przykryć go biszkoptem kokosowym.
15. Biszkopt kokosowy posmarować pozostałym kremem i na wierzch wyłożyć wiśnie, wyrównać. Wiśnie posypać zmieloną czekoladą.
Masa śmietankowa:
16. Śmietankę kremówkę ubić na sztywno z cukrem pudrem i cukrem wanilinowym. Następnie, ciągle mieszając, dodać stopniowo ostygniętą galaretkę, dokładnie wymieszać.
17. Masę śmietankową wyłożyć na wierzch ciasta, wyrównać. Drugą cześć biszkoptu nasączyć pozostałym ponczem i położyć na śmietance.
18. Ciasto posypać cukrem pudrem i odrobiną kakao (użyłam gotowych szablonów do zrobienia wzorków na cieście, patrz FILM). Ciasto wstawić na parę godzin do lodówki, najlepiej na całą noc.
Udanych wypieków:)
Witam czy żółtka można użyć do kremu bo szkoda mi je wyrzucać ?pozdrawiam
wódkę lub likier wiśniowy, zastąpić można sokiem wiśniowym lub herbatą, kawą, posłodzoną wodą z cytryną,
pozdrawiam
Do nasączenia użyć wiśniówki. Chodzi o wódkę wiśniową? Można to czymś zastąpić? Pozdrawiam ! I z góry dziękuje za odp.
P.S Ciasto wygląda nieziemsko !
To dopiero must have :)
Ooooch ;)
Nie pomogłaś ;P
Pozdrawiam serdecznie!
(ps. dotychczas kilka zrobiłam, faktycznie były bezbłędne!)
wszystkie są smaczne:) innych nie dodaję na stronę, trzeba pomyśleć na co się ma ochotę, pozdrawiam serdecznie:)
Cukierenko :)
Które ciasto z Twojego smacznego bloga jest (albo: są) najsmaczniejsze ???
:)
Witam, również życzę wszystkiego najlepszego w Nowym Roku,
jeśli chodzi o orzechy to tak, można dodać orzechy laskowe, pozdrawiam serdecznie
Wszystkiego najlepszego i słodkiego w Nowym Roku! A teraz pytanko – czy zamiast włoskich orzechów można dać laskowe? Pozdrawiam
Dominika: – bardzo dziękuję, postaram się :) pozdrawiam serdecznie, szczęśliwego Nowego Roku
myślę, że tak tylko proszę też dodać do nich soku z kompotu, żeby było co zagęści, pozdrawiam serdecznie
Czy można użyć wiśni z kompotu? Pozdrawiam :)
pyszne ciasto i wspaniałe zdjęcia! mniam :)
Mała cukiernko ja życze w Nowym Roku samych takich najlepszych ciast :D oby ten 2016 rok nadal zaskawiwał cudownymi przepisami. ;D !
Piękne ,wygląda smakowicie :) Choc wydaje się bardzo skomplikowane ;)