Ciasto Śliweczka z Bezą i Orzechami – Zapraszam na bardzo smaczne, kruche ciasto z dużą ilością śliwek. Ciasto jest aromatyczne, ładnie i apetycznie się prezentuje z bezą. Orzechy z wierzchu przypieką się i będą chrupać. Całość jest pyszna i na jednym kawałku nie można poprzestać. Masa śliwkowa nie jest zbyt słodka, ale z bezą smakuje idealnie. Polecam! Proszę pamiętać o subskrypcji kanału Mała Cukierenka na YouTube!!.
Zapraszam na FILM.
Subskrybuj kanał Małej Cukierenki: http://www.youtube.com/malacukierenka
Ciasto Śliweczka z Bezą i Orzechami
Składniki:
Ciasto:
250g mąki pszennej (użyłam tortowej)
70g cukru
125g schłodzonego masła
2 łyżeczki cukru wanilinowego lub cukru z prawdziwą wanilią
1 łyżeczka proszku od pieczenia
1 jajko
Masa śliwkowa:
4 łyżki cukru
1,5kg śliwek – umyć i wypestkować
350ml soku wiśniowego (użyłam takiego z kartonu)
2 laski cynamonu
1 budyń waniliowy bez cukru
60g mąki ziemniaczanej
Beza:
4 białka
200g cukru
60-70g posiekanych orzechów włoskich
2 łyżki budyniu waniliowego w proszku bez cukru
Ciasto:
1. Do mąki dodać cukier, cukier wanilinowy, proszek do pieczenia i krótko wymieszać. Schłodzone masło zetrzeć na tarce z grubymi oczkami w misce z mąką , podsypując mąką (patrz FILM). Dodać jajko i wymieszać łyżką, następnie zagnieść rękoma ciasto.
Ciasto przełożyć na folię spożywczą, spłaszczyć formując prostokąt i zawinąć w folię spożywczą, wstawić do lodówki na około 30-40 minut.
Masa śliwkowa:
2. Do garnka przełożyć śliwki, dodać cukier, dwie laski cynamonu, wlać 200ml soku wiśniowego, postawić na gazie i zagotować, od czasu do czasu mieszając.
3. Do miseczki przełożyć budyń, mąkę ziemniaczaną i wlać 150ml soku wiśniowego, dokładnie wymieszać, aby nie było grudek.
4. Gdy śliwki się zagotują, wyjąć dwie laski cynamonu i dodać rozmieszany budyń z mąką, ugotować bardzo gęsty budyń. Zdjąć z ognia, odstawić.
5. Schłodzone ciasto wyjąć z lodówki i podsypując troszkę mąką rozwałkować na wielkość blaszki 25cmx30cm, patrz FILM. Ciasto przełożyć do blaszki, wyrównać i ponakłuwać gęsto widelcem.
Ciasto wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec w temperaturze 180°C na funkcji góra – dół przez około 20 minut. Piekłam na drugiej od dołu półce piekarnika.
Beza:
6. Na podpieczony spód wyłożyć ciepłą masę śliwkową i wyrównać, patrz FILM.
Do czystej, suchej miski przełożyć białka i ubić mikserem. Następnie dodawać po łyżce cukier. Jak już dodamy cały cukier pianę ubijać jeszcze mikserem przez około 2-3 minuty. Dodać budyń i krótko wymieszać.
7. Bezę przełożyć na śliwki w blaszce i wyrównać, łyżką z wierzchu troszkę „ponaciągać” bezę (patrz FILM), aby wyglądała bardziej apetycznie. Wierzch posypać posiekanymi orzechami włoskimi.
8. Blaszkę wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec w temperaturze 180°C na funkcji góra – dół przez 10 minut. Po tym czasie zmniejszyć temperaturę do 140°C i piec jeszcze przez około 30-35 minut. Piekłam na drugiej od dołu półce piekarnika.
Po wyjęciu z piekarnika odstawić do całkowitego ostygnięcia.
Udanych wypieków :)
Czy mogę dać śliwki ze słoika ?
myślę, że tak, tylko proszę je osączyć, pozdrawiam
Ciasto jest przepyszne, zrobiłam drugi tydzień z rzędu☺
Czy będzie również smaczne jeśli dam wodę zamiast soku wiśniowego,czy raczej nie ryzykować?
z woda tez powinno być dobre, pozdrawiam
Witam, a czy można zastąpić mąkę pszenną mąką bezglutenową? Np. ryżową bądź gryczaną?
Piekę od jakiegoś czasu po kolei wszystkie przepisy, które publikowane są jako ostatnie, czasami wracam do innych, tych starszych, jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się, żeby coś nie wyszło. Plus filmiki, w których można podglądnąć jak się ma jakieś wątpliwości w przepisie pisanym . Dużo fajnych porad, trików, widać , że to Pani pasja- dla mnie najlepszy blog. Ja piekę choć sama nie jem , bo zmagam się aktualnie z IBS ale rodzina jest zachwycona, co niedziela placek a czasem jakieś proste ciasto i w tygodniu- ale nie martwcie się rodzina duża więc każdy zjada po 2, maksymalnie 3 kawałki ciasta .Pozdrawiam i dziękuję
Ogromnie się cieszę, dziękuję za komentarz, pozdrawiam serdecznie
Bardzo dziekuje za pyszny przepis, wszystkim smakowal :)
Witam serdecznie , ciekawi mnie co z pozostałymi żółtkami, ja bym dodała zamiast 1 jajka do kruchego na spód.Co Pani o tym sądzi?
powinno się też udać, pozdrawiam
Proponuje zrobić zabajone z zoltek
Zawsze zostawiałam na góra dół i beza nie była chrupka tylko miękka. Ostatnio spróbowałam na termoobiegu (obniżając temperaturę) i pięknie się wysuszyła – twarda z zewnątrz, miękka i puszysta w środku. Także jeśli ktoś ma też problem z bezą to polecam opcje z termoobiegiem ;)
Dodałam domowy kompot z wiśni i wyszło pysznie :) niestety beza mi nie wyszła w Thermomix, następnym razem zrobię robotem ręcznym. Uwielbiam Pani przepisy ❤
Czy po tych 10 min w 180° zmniejszając temperaturę zmieniamy też funkcję na termoobieg, żeby wysuszyć bezę, czy zostawiamy na funkcji góra-dół?
ja zostawiam na góra – dół, pozdrawiam
Hm… masa śliwkowa wyszła rzadka i ciasto się rozlewa, dlaczego? Robiłam zgodnie z przepisem.
to dziwne przy budyniu na 0,5L wody i takiej ilości mąki ziemniaczanej, pozdrawiam
Niemozliwe, ja robie zgodnie z przepisem i masa sliwkowa jest nawet m za gęsta.
Ciasto zacne 😊przepyszne u mnie poszło w mig jak również inne ciasta i torty z pani przepisu. 💪💪💪
Ogromnie się cieszę :) pozdrawiam serdecznie
Jak Pani przechowuje ciasto żeby beza nie zmiękła
normalnie w temperaturze pokojowej lub w spiżarce tam mam trochę chłodniej, pozdrawiam
A czy zamiast soku z kartonika może być sok z kompotu śliwkowego?
myślę, że tak, pozdrawiam
Jakiego soku wiśniowego konkretnie Pani użyła? Nie mogę znaleźć żadnego w sklepie..
Hortex wiśnia, pozdrawiam serdecznie
Witam, czy blat kruchy mogę upiec wieczorem, a całość skończyć kolejnego dnia rano?
myślę, że tak, pozdrawiam