Przepyszny placek z kruszonką, najsmaczniejszy jaki jadłam :) Przygotowuje się go bardzo szybko. Bardzo kruchy, delikatny, rozpływa się w ustach. Migdały dodają fantastycznego smaku i aromatu, a śliwki soczystości. Świetnie smakuje na ciepło. Gorąco polecam :) (przepis z gazety „Sól i pieprz” październik 10/2010)
Składniki:
200g miękkiego masła
150g cukru
200g mąki
1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
1 płaska łyżeczka cynamonu
150g mielonych migdałów
50g płatków migdałów
1,5 łyżki mąki ziemniaczanej
500-600g śliwek
Masło pokroić na małe kawałki, dodać cukier, mąkę pszenną, proszek do pieczenia, cynamon, migdały i zagnieść krótko.
Tortownicę o średnicy 26cm posmarować masłem i posypać delikatnie mąką, ¾ ciasta wyłożyć dno tortownicy i lekko docisnąć. Posypać równomiernie płatkami migdałowymi i mąką ziemniaczaną.
Śliwki umyć, usunąć pestki. Rozłożyć na cieście ciasno obok siebie i równomiernie posypać pozostałą kruszonką (jeśli ciasto wyszło zbyt klejące, a nie kruszonka, to odrywać kawałeczki ciasta i układać na owocach). Piec w temperaturze 170-180°C przez około 50 minut. Przed podaniem placek można oprószyć cukrem pudrem wymieszanym z cynamonem, ale uważam, że kruszonka jest tak pyszna, że już nic nie trzeba.
Smacznego :)
Pyszne ciasto, pyszna kruszonka :)
tak, bez jajka, pozdrawiam serdecznie
Czy to ciasto rzeczywiście jest bez jajka ani żółtka??
smacznego! pozdrawiam serdecznie
wszystko jasne. doczytałam :)
Witam,
jaką blachę użyć to wypieku? tortownice? jeżeli tak jaka średnica? pozdrawiam p.s. pysznie wygląda!:)
Ja uwielbiam ten placek, u mnie też znika cały od razu, pozdrawiam serdecznie:)
Upiekłam placek na urodziny męża bo uwielbia ciasta ze śliwkami. Myślałam, ze zostanie na dzień następny na urodziny córki ale się myliłam…Zniknął w okamgnieniu :) Teraz zabieram się za placek ale spróbuję z jabłkami. Polecam
dobrze Pani wymyśliła może być mąka pełnoziarnista, ale można również dać inne orzechy, będzie jeszcze smaczniej włoskie lub laskowe,
pozdrawiam
Znalazłam śliwki więc będzie ze śliwkami :) Ale mam kolejne pytanie – czy wie Pani czym ewentualnie można zastąpić mielone migdały? Myślałam, żeby dodać ok 100 g mąki pełnoziarnistej w miejsce migdałów mielonych i dodać trochę olejku migdałowego, co Pani myśli? Ewentualnie jakieś inne sugestie? :)