Tradycyjna Szarlotka na Półkruchym Cieście

Tradycyjna Szarlotka na Półkruchym Cieście – Zimą uwielbiam jeść szarlotki :). Tak cudownie pachną cynamonem, kruchym, maślanym ciastem i jabłkami. Idealne ciasto na chandrę, z pyszną herbatą lub kawą. Tym razem moja szarlotka jest na tradycyjnym półkruchym cieście, bez żadnych dodatków. Ciasto udało się idealnie, jest miękkie, kruche i wspaniale smakuje z masą jabłkową. Mam nadzieję, że szarlotka będzie Wam smakowała tak jak mnie, bardzo polecam…

Zapraszam na FILM.

Subskrybuj kanał Małej Cukierenki: http://www.youtube.com/malacukierenka




Tradycyjna Szarlotka na Półkruchym Cieście

Tradycyjna Szarlotka na Półkruchym Cieście
Składniki:
Ciasto:
500g mąki pszennej (użyłam tortowej)
160g cukru pudru
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 opakowanie cukru wanilinowego 16g
250g schłodzonego masła
1 jajko
1 żółtko
2-3 łyżki kwaśnej śmietany
Nadzienie:
2kg jabłek
100g rodzynek (możemy część rodzynek zastąpić posiekanymi orzechami włoskimi)
sok wyciśnięty z 1/2 cytryny
2 łyżeczki cynamonu
szczypta zmielonych goździków
Dodatkowo:
białko
cukier puder do posypania (można go wymieszać z odrobiną cukru wanilinowego dla zapachu)

Ciasto:
1. Do miski przesiać mąkę z cukrem pudrem. Dodać cukier wanilinowy, proszek do pieczenia i wymieszać. Schłodzone masło zetrzeć na tarce z grubymi oczkami w misce z mąką , podsypując mąką (patrz FILM). Dodać pozostałe składniki na ciasto i wymieszać mikserem, aż powstaną wilgotne okruchy.

2. Odłożyć mikser i z okruchów zagnieść rękoma ciasto.
Ciasto podzielić na dwie część jedną trochę większą od drugiej. Oba kawałki zawinąć w folię spożywczą i wstawić do lodówki na około 1 godzinę.

Nadzienie:
3. Jabłka obrać, usunąć gniazda nasienne i pokroić na kawałeczki.
Pokrojone jabłka przełożyć do garnka i skropić sokiem z cytryny, postawić na gazie i zagotować. Jabłka prażyć przez około 10-12 minut, aż zmiękną. Zdjąć z ognia, dodać przyprawy i rodzynki, wymieszać.

4. Blaszkę o wymiarach 25x35cm wyłożyć papierem do pieczenia. Większą część ciasta wyjąć z lodówki i podsypując mąką rozwałkować na wielkość blaszki. Ciasto przełożyć do blaszki i wyrównać. Ponakłuwać widelcem i wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec w temperaturze 190°C na funkcji góra – dół przez około 10-15 minut, aż ciasto delikatnie się przyrumieni. Piekłam na środkowej półce piekarnika.

5. Po wyjęciu z piekarnika ciasto posmarować cienko białkiem i wstawić z powrotem do piekarnika na około 4-5 minut.

6. Na podpieczony spód wyłożyć masą jabłkową i wyrównać. Drugi kawałek ciasta rozwałkować, podsypując mąką na wielkość blaszki. Ciastem nakryć jabłka, wyrównać i blaszkę wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec w temperaturze 180°C na funkcji góra – dół przez około 30 minut. Piekłam na najniższym poziomie piekarnika.

7. Po wyjęciu z piekarnika szarlotkę odstawić do ostygnięcia. Przed podaniem posypać cukrem pudrem.

Udanych wypieków :)

Tradycyjna Szarlotka na Półkruchym Cieście

Print Friendly, PDF & Email

Podobne przepisy

Fantastyczne proste ciasto z jabłkami

Pyszne ciasto jabłkowe z malinową nutką

Królewski makowiec z orzechami i polewą czekoladową

Pyszne całe JABŁKA w cieście z bakaliami i miodem

Najprostsze wilgotne CIASTO Z JABŁKAMI i kruszonką

SZARLOTKA z BEZĄ z dużą ilością jabłek

25 komentarzy do “Tradycyjna Szarlotka na Półkruchym Cieście”

  1. Zrobiłem i te. Chociaż cały czas degustuję znakomite makowo serowo jabłkowe z czekoladową polewą na kruchym spodzie – jest znakomite. Tylko u mnie warstwa jabłkowa jest gruba a u Pani cieńsza?

    Odpowiedz
  2. Zrobiłam już tę szarlotkę dwukrotnie – jest wyśmienita :-) Nie jestem jakąś wybitną kuchareczką, ale dzięki Pani filmom ciasta wychodzą mi jak na razie pyszne :-) Na Wielkanoc zrobiłam też krówkę budyniową i sernik z ciasteczkami oreo – mąż był zachwycony :-)

    Odpowiedz
  3. A ja mam pytanie, czy nadzienie można przygotować dzień wcześniej, przetrzymać w lodówce i potem tylko wyłożyć na ciasto? Jeśli tak, to czy owe nadzienie ma być ciepłe, kiedy wykładamy je na spód? :-)

    I czy ewentualnie przygotowane ciasto może czekać w lodówce na pieczenie następnego dnia, czy nie nadaje się do takiego „leżakowania”? :-)

    Pozdrawiam

    Odpowiedz

Dodaj komentarz