Pierniczki kruche

Przepyszne korzenne pierniczki, które nie muszą długo leżakować, aby zmięknąć. Od razu nadają się do chrupania i po tygodniu dalej są rewelacyjne. Podczas pieczenia fantastycznie pachnie w całym domu, ponieważ dosyć sporo dodajemy do nich przypraw korzennych. Jeśli ich nie posiadamy, możemy użyć przyprawy do piernika w takiej samej ilości. Lukier zrobiony jest z białka, ale możemy również przygotować lukier na soku z cytryny lub wody. Te Pierniczki podbiły serca gości i domowników:) bardzo polecam… (zmodyfikowany przepis z książki „Słodki świat Kasi”).

pierniczki

Pierniczki kruche
Składniki na około 30 sztuk:
Ciasto:
150g zimnego masła o zawartości tłuszczu 82-83% tłuszczu
(schłodzonego z lodówki)
250g mąki
80g cukru pudru
100g miodu naturalnego (użyłam miodu gęstego, nie płynnego)
2 żółtka
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
20g przypraw korzennych (dodałam około 2,5-3 łyżeczki cynamonu, 1 łyżeczkę mielonego imbiru, 1 płaską łyżeczkę mielonych goździków, 1 łyżeczkę mielonego kardamonu, 1 łyżeczkę gałki muszkatołowej, 1 łyżeczkę mielonego ziela angielskiego) – możemy zastąpić przyprawą do piernika
2 łyżki ciemnego kakao bez cukru
Lukier:
1 białko
1 szklanka cukru pudru
barwniki spożywcze
posypki cukrowe

Ciasto:
1. Mąkę przesiać i dodać do niej przyprawy korzenne, proszek do pieczenia, cukier puder, kakao, wymieszać.

2. Dodać posiekane masło i przez chwilę rozcierać palcami. Dodać miód, żółtka i szybko zagnieść ciasto (jeśli będzie bardzo klejące proszę dodać jeszcze mąki). Zawinąć je w folię spożywczą i wstawić na 30 minut do lodówki.

3. Po wyjęciu z lodówki zagnieść jeszcze 2-3 razy i podsypując mąką, rozwałkować (na grubość jaką chcemy, jeśli wolimy grubsze pierniczki, to rozwałkować na grubość około 0,5cm). Z ciasta wycinać foremkami pierniczki i układać je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, zachowując między nimi odstępy.

4. Piec w temperaturze 170°C na funkcji termoobieg przez około 12-14 minut (na funkcji góra-dół 180°C).

pierniczki

Lukier:
5. Białko ubić i dodać do niego cukier puder, wymieszać mikserem, aż powstanie jednolita masa. Jeśli lukier będzie za rzadki, proszę jeszcze dodać cukru pudru, jeśli za gęsty, proszę dodać odrobinę wody. Lukier podzielić na mniejsze porcje i zabarwić barwnikami.

6. Gotowym lukrem ozdobić ostygnięte pierniki.

Udanych wypieków:)

pierniczki

pierniczki

Print Friendly, PDF & Email

92 komentarze do “Pierniczki kruche”

  1. ja dodałam skrystalizowany miód i pierniczki są dobre, ale może Pani go podgrzać i dodać płynny, nie trzeba dodawać wody,
    pozdrawiam ciepło

    Odpowiedz
  2. Witam,
    mam pytanko odnośnie miodu. Mój się skrystalizował. Czy jednak będzie się nadawał po podgrzaniu na przykład z łyżką wody?

    Odpowiedz
  3. wlasnie upieklam z synkiem jedna porcje, ale mam watpliwosc czy musze juz dzisiaj ozdabiac lukrem czy moge sie jeszcze wstrzymac?

    Odpowiedz
  4. Cieszę się, że smakowały, ja piekłam je parę razy i nie musiałam dodawać więcej mąki,
    pozdrawiam serdecznie

    Odpowiedz
  5. Witaj, dziś upiekłam pierniczki. Rzeczywiście trzeba dodać dużo więcej mąki tak jak wspomniała Marysia oraz moim zdaniem przez to trzeba dać więcej przyprawy korzennej. Ogólnie bardzo dobre.

    Odpowiedz
  6. Właśnie zrobiłam, są pycha :) Co prawda musiałam dodać z połowę więcej mąki niż w przepisie, bo ciasto nie chciało się zagnieść, ale po początkowych trudnościach potem poszło już z górki :)
    Nie umiem tak pięknie dekorować, ale i tak są super :D

    Odpowiedz
  7. Przepis wart polecenia! To chyba pierwsze pierniczki, które można jeść niemalże od razu po upieczeniu. W niczym nie przypominają moich poprzednych pierników „skalnych”- są kruche, delikatne

    Odpowiedz

Dodaj komentarz