Ciasto Maczek Chałwowy z Konfiturą

Ciasto Maczek Chałwowy z Konfiturą – Kolejne pyszne ciasto z makiem w Małej Cukierence. Jest bardzo kremowe, trochę maślane, wilgotne i dosyć słodkie, więc jest to przepis dla osób, które lubią bardziej słodkie ciasta. Coś dla łasuchów :). W smaku jest ciekawe i smaczne. W przygotowaniu nie jest trudne, tylko należy uważać, aby składniki na krem przed ucieraniem były w temperaturze pokojowej, polecam… Proszę pamiętać o subskrypcji kanału Mała Cukierenka na YouTube.

Zapraszam na FILM.

Subskrybuj kanał Małej Cukierenki: http://www.youtube.com/malacukierenka




Ciasto Maczek Chałwowy z Konfiturą

Ciasto Maczek Chałwowy z Konfiturą
Składniki:
Biszkopt:
5 dużych jajek – osobno żółtka i białka
180g cukru
6 łyżek suchego maku
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
220g mąki pszennej (użyłam tortowej)
2-3 krople aromatu migdałowego
Do Nasączenia:
200ml wody
4 łyżki soku z cytryny
2 łyżeczki cukru pudru
Krem Chałwowy:
400ml mleka
1 budyń śmietankowy bez cukru
1 łyżka mąki pszennej
150g masła w temperaturze pokojowej
220g chałwy
Wierzch:
300ml schłodzonej śmietanki kremówki 30% lub 36%
250g serka mascarpone
2-3 łyżki cukru pudru
1 łyżeczka cukru wanilinowego
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
1 fix do śmietany (niekoniecznie)
Dodatkowo:
50g płatków migdałowych
około 300g konfitury malinowej

Biszkopt:
1. Piekarnik nastawić na 160°C na funkcji termoobieg (na funkcji góra-dół 180°C).

2. Białka ubić na sztywną pianę. Ciągle ucierając mikserem, dodać cukier i mieszać, aż masa stanie się gęsta i lśniąca. Następnie dodać żółtka i dalej mieszać mikserem na jasną, kremową masę.
Dodać aromat, wymieszać.

3. Wymieszać mąkę z proszkiem do pieczenia i przesiać na jajeczną masę, dodać mak i delikatnie wymieszać łyżką lub szpatułką.

4. Ciasto przełożyć do blaszki 25x30cm wyłożonej papierem do pieczenia. Wyrównać i wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec przez około 35 minut. Po wyjęciu z piekarnika odstawić do całkowitego ostygnięcia.

Krem Chałwowy:
5. Do rondelka wlać 200ml mleka i zagotować. Do pozostałego mleka dodać budyń, mąkę i dokładnie rozmieszać, żeby nie było grudek.
Do gotującego się mleka dodać rozmieszany budyń z mąką i ugotować gęsty budyń. Gdy budyń się zagotuje zmniejszyć ogień na najmniejszy i trzymać go na małym ogniu, mieszając przez około 1 minutę. Zdjąć z ognia, nakryć folią spożywczą i odstawić do całkowitego ostygnięcia, budyń ma mieć temperaturę jak masło.

6. Płatki migdałowe przesypać na patelnię i prażyć, aż ładnie się przyrumienią (patrz FILM). Zdjąć z ognia i przesypać na talerz, odstawić do całkowitego ostygnięcia.

7. Ostygnięty biszkopt wyjąć z blaszki, zdjąć papier do pieczenia i z wierzchu odciąć przypieczoną skórkę (patrz FILM). Biszkopt przekroić w poziomie na dwie równe części. Jedną część biszkoptu włożyć z powrotem do blaszki. Składniki do nasączenia wymieszać i połową ponczu nasączyć biszkopt w blaszce. Biszkopt posmarować połową konfitury.

Krem Chałwowy:
8. Miękkie masło przełożyć do miski i ucierać mikserem przez około 1 minutę. Dodać pokruszoną chałwę i wymieszać krótko mikserem na średnich obrotach do połączenia składników. Następnie w 3 partiach dodać budyń, po każdym dodaniu wymieszać, aż składniki się połączą (patrz FILM), proszę za długo nie ucierać mikserem.

9. Gotowy krem wyłożyć na ciasto w blaszce i wyrównać. Nakryć drugim kawałkiem biszkoptu, lekko docisnąć. Biszkopt nasączyć i posmarować konfiturą.

Wierzch:
10. Śmietankę ubić z cukrem pudrem, cukrem wanilinowym i fixem, nie na bardzo sztywno tak na 3/4. Dodać ekstrakt waniliowy, serek mascarpone i wymieszać mikserem na średnich obrotach do połączenia składników.

11. Śmietanowy krem wyłożyć na ciasto w blaszce i wyrównać. Wierzch posypać uprażonymi płatkami migdałowymi. Ciasto wstawić do lodówki na całą noc.

Udanych wypieków :)

Ciasto Maczek Chałwowy z Konfiturą

Print Friendly, PDF & Email

Podobne przepisy

Fantastyczne ciasto Chałwowiec z Wiśniami

Prosty SERNIK CHAŁWOWY z polewą chałwową

Torcik waniliowo – CHAŁWOWY

21 komentarzy do “Ciasto Maczek Chałwowy z Konfiturą”

  1. Ja na razie tylko oglądam pani przepisy i nie ukrywam że jestem zachwycona nigdy nie miałam ręki do pieczenia i zazdroszczę kunsztu cukierniczego .Pani ciasta rzeczywiście są wyjątkowe.

    Odpowiedz
  2. Zrobiłam pycha. Choć robiąc drugi raz zastąpiłam konfiture malinowaną na wiśniową i moim zdeniem było jeszcze lepsze. Dziekuje za inspiracje i świetne przepisy Mała Cukierenka. Pozdrawiam

    Odpowiedz
  3. Ciasto pycha. Drugi raz jak robiłam zastąpiłam konfiture malinowaną na wiśniową (z kawałkami owoców) i jeszcze bardziej smakowało. Dziękuję bardzo za Twoje inspiracje są super. Gorąco pozdrawiam

    Odpowiedz
  4. Czy mogłabyś Natalio polecić jakiś dobry mikser (robot) kuchenny, szczególnie do ubijania piany lub kremów. Mam z tym problem, moje biszkopty ciągle opadają, a kremy…szkoda słów. Na filmach zauważyłam, że używasz Philipsa. Sprawdza się, mogłabyś powiedzieć coś więcej o tym typie robota? W tym roku chyba już nie dam rady nic zmienić, ale w nowym…

    Odpowiedz
    • Używam Philipsa do ubijania jest super, ale nie daje rady z ciastem drożdżowym przegrzewa się, wiec średnio go polecam, od nowego roku tez rozglądam się za nowym mikserem, pozdrawiam serdecznie

      Odpowiedz
      • Witam. Pani ciasta są bardzo dobre i często z nich korzystam. Ale zauważyłam że piszecie o robocie kuchennym ja korzystałam już z różnych i nie miałam nigdy problemu z ubijaniem a do ciężkich ciast np; drożdżowych polecam profesjonalny robot bo ma odpowiedni hak no i się nie przegrzewa.
        Serdecznie pozdrawiam.

        Odpowiedz
        • A ja od kilku lat korzystam z robota Bosch – ok 400 zł kosztował i radzi sobie z kruchym, drożdżowym ….jestem z niego bardzo zadowolona ❤️

          Odpowiedz
  5. Pycha :) Czy do kremu budyniowego można dać np. mandarynki, a śmietanę wymieszać z tężejącą galaretką pomarańczową zamiast mascarpone?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz