Cake pops – ciastka na patyku „BAŁWANKI”

Dzisiaj smaczne, piernikowe cake pops – ciastka na patyku „BAŁWANKI”. Nie są trudne w przygotowaniu. Na ciasto wystarczy tylko wymieszać ze sobą składniki. Ja do moich lizaków użyłam czekoladowego piernika, ale podkreślam, że możemy użyć dowolnego ciasta. Ważne, żeby masa na lizaki była zwarta i plastyczna. Do ozdoby lizaków użyłam perełek Dr. Oetker, odrobinę lukru plastycznego, ciasteczek korzennych i pianek marshmallow. Bardzo polecam…

Cake pops - ciastka na patyku „BAŁWANKI”

Cake pops – ciastka na patyku „BAŁWANKI”
Składniki na około 25-30 sztuk:
250g serka mascarpone
3 łyżki cukru pudru
500-600g ciasta biszkoptowego (użyłam czekoladowego, wilgotnego
piernika; możemy użyć muffinek, babeczek)
1 łyżeczka cynamonu
1/2 łyżeczki zmielonego kardamonu
około 400-500g białej czekolady dobrej jakości lub kuwertury (dobrej polewy czekoladowej)
25-30 patyczków do ciastek na patyku
perełki cukrowe, np. Dr.Oetker – polecam, są miękkie i delikatnie owocowe
małe ciasteczka na spód kapeluszy
pianki marshmallow
troszkę pomarańczowego lukru plastycznego
czarny barwnik spożywczy w żelu lub czarny pisak jadalny

cake pops balwanki

1. Ciasto zemleć w blenderze na piasek (użyłam piernik czekoladowy z keksówki 25x12cm, czyli ciasto z blaszki 18x18cm).

2. Serek mascarpone wymieszać z cukrem pudrem i przyprawami na kremową masę. Dodać do niego rozkruszone ciasto i dokładnie wymieszać, można rękoma (proszę okruchy dodawać stopniowo, jak ciasto jest bardziej suche wtedy można go dodać mniej). Ma powstać zwarta, gładka, elastyczna masa, jak na praliny.

3. Z masy formujemy w rękach kulki wielkości orzecha włoskiego i układamy je na tacy wyłożonej papierem do pieczenia.

cake pops balwanki4

4. Rozpuszczamy troszkę czekolady (około 4-5 kostek) na parze. Następnie patyczki maczamy w czekoladzie i wbijamy w kulki (od góry), dzięki czekoladzie ciasto nie będzie się zsuwało z patyczków.
Kuleczki wkładamy do lodówki na około 2-3 godziny.

5. Z pomarańczowego lukru formujemy noski dla bałwanków.

6. Rozpuścić na parze pozostałą czekoladę (można również w mikrofalówce, ale proszę uważać, żeby nie przypalić). Schłodzone lizaki zanurzać z roztopionej czekoladzie, chwilę poczekać, aż nadmiar spłynie. Gdy lizaki są zimne, to czekolada będzie szybko zastygać, więc wtedy od razu lizaki posypujemy kolorowymi perełkami lub umieszczamy na nich inną dekorację. W przypadku bałwanków umieszczamy noski i oczka, odstawiamy lizaki do zastygnięcia.

Kapelusze bałwanków:
7. Ciasteczka troszkę smarujemy rozpuszczoną czekoladą i przyklejamy nią pianki marshmallow. Następnie spód ciasteczek smarujemy czekoladą i kapelusiki przyklejamy do główek bałwanków.

8. Na końcu, przy pomocy czarnego barwnika spożywczego i cienkiego pędzelka, malujemy uśmiechy bałwanków.

Smacznego:)

Cake pops - ciastka na patyku „BAŁWANKI”

Print Friendly, PDF & Email

106 komentarzy do “Cake pops – ciastka na patyku „BAŁWANKI””

  1. A u mnie ulubiona swiąteczna słodkość jest nietypowa (ale tylko trochę). Ciasto marchewkowe albo cukiniowe(z Twojego przepisu), oczywiście z dodatkiem przyprawy do pierników, przełożone kremem pomarańczowym(śmietanka kremówka, serek mascarpone i orange curd ubite na gęsty krem). Całe ciasto polane miękką polewą czekoladową. Wiadomo, pomarańcze i czekolada tak super do siebie pasują. Pozdrawiam Mała Cukierenko.

    Odpowiedz
  2. Nie wyobrażam sobie świąt bez piernikowego domku.
    Co roku każda rodzina przygotowuje swój domek. Biorą w tym udział wszyscy, zarówno dziadki jak i dzieci.
    Gdy domek jest już upieczony i sklejony lukrem do akcji wkraczają dzieci. Ozdabiają go według własnej, bogatej wyobraźni.
    Potem przy stole każdy najpierw skubie ozdoby naklejone przez dzieci, różne koraliki, płatki, cukierki. A potem zjadamy domki.

    Odpowiedz
  3. Świętami dom nasz pachnie, gdy ostry nóż pięknie ciachnie orzech i sos karmelowych na spodzie piernikowym. Pomiędzy pyszna masa , w niej budyń – pierwsza klasa. Do kawy aromatu i świątecznego klimatu.

    Odpowiedz
  4. Nie wyobrażam sobie Świąt Bożego Narodzenia bez MAKOWCA („mokrego” w środku, na kruchym spodzie, z dodatkiem jabłek, wszelkich możliwych bakalii i polanego czekoladą), PIERNICZKÓW (same ich wycinanie, pieczenie, jak i ozdabianie to niezła frajda, nawet dla dzieci;) ) oraz najważniejsze – SERNIKA NA ZIMNO mojej Babci (z serem własnej roboty, waniliowo-czekoladowego, z rodzynkami i orzechami włoskimi, polanego galaretką wraz z zatopionymi w niej plastrami pomarańczy). Oto mój smak Świąt :)

    Odpowiedz
  5. Ze świątecznych, bożonarodzeniowych słodkości lubię najbardziej pierniki. :) albo też makowce :) i serniki :) pierniczki też są pyszne :) i nasze śląskie makówki z moczką :)

    Odpowiedz
  6. czy ktoś mi podpowie? Jak duży biszkopt muszę upiec aby mieć te 500g bo nie mam pojęcia i czy mogłoby to być np ciasto czekoladowe?

    Odpowiedz
    • Mika:
      może to być ciasto czekoladowe, jak najbardziej, ja zużyłam do tego piernik z keksówki 25x12cm, czyli ciasto z blaszki 18x18cm i proszę okruchy ciasta dodawać stopniowo, jak ciasto będzie bardziej suche wtedy będzie go można dodać mniej, pozdrawiam serdecznie

      Odpowiedz

Dodaj komentarz