BISZKOPT Z AGRESTOWĄ PIANKĄ

Zapraszam na przepyszne ciasto z agrestem. Jestem nim zachwycona. Biszkopt przykryty jest masą agrestową zrobioną ze sporej ilości owoców i budyniu, jest ona kwaskowata i intensywna w smaku, co dobrze komponuję z ubitą śmietanką. Całość lekka i orzeźwiająca. Przepis dostałam od czytelniczki Pani Sylwii Pokory – dziękuję:), ale go troszkę zmodyfikowałam. Bardzo polecam…

ciasto z agrestem

BISZKOPT Z AGRESTOWĄ PIANKĄ
Składniki:
Biszkopt:
5 jajek – osobno żółtka i białka
1 szklanka cukru
1 opakowanie cukru wanilinowego (16g)
1 i 1/4 szklanki mąki pszennej (użyłam tortowej)
1 i 1/2 łyżeczki octu
1 łyżeczka proszku do pieczenia
Nadzienie:
1kg umytego, obranego z końcówek agrestu
300ml wody
130g cukru
3 budynie waniliowe lub śmietankowe bez cukru + około 200ml wody
Wierzch:
500g śmietanki kremówki 30% lub 36%
1 łyżka cukru pudru
1 galaretka agrestowa
Dodatkowo:
zielony maczek cukrowy

Biszkopt:
1. Żółtka roztrzepać widelcem. Dodać ocet, proszek do pieczenia, wymieszać (żółtka będą rosły).

2. W drugiej misce białka ubić na sztywno i ciągle mieszając, dodać stopniowo cukier i cukier wanilinowy. Miksować, aż masa będzie gęsta i lśniąca. Następnie, ciągle mieszając, dodać w 3-4 partiach żółtka, wymieszać. Na wierzch masy przesiać mąkę i wymieszać delikatnie łyżką.

3. Ciasto przełożyć na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia o wymiarach 25x30cm (można użyć trochę większej), wyrównać i wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec w temperaturze 160°C na funkcji termoobieg przez około 35-40 minut (na funkcji góra-dół w 180°C). Po wyjęciu z piekarnika odstawić je do całkowitego ostygnięcia.

Nadzienie:
4. Do rondelka z grubym dnem przełożyć agrest, wlać 300ml wody i zagotować. Trzymać na ogniu przez około 5 minut, aż agrest będzie miękki i będzie się rozpadał (jak będzie miękki, można go zmiksować ręcznym mikserem, żeby masa agrestowa był bardziej gładka, ale ja nie miksowałam). Dodać cukier, wymieszać.

5. Budynie rozmieszać w około 200ml wody i dodać je do agrestu, energicznie wymieszać. Zagotować agrestowy budyń i trzymać go na małym ogniu, ciągle mieszając przez około 1 minutę. Zdjąć z ognia i odstawić na około 10minut. Następnie przelać go na ostygnięty biszkopt w blaszce i odstawić do całkowitego ostygnięcia.

Wierzch:
6. Galaretkę rozpuścić w 250ml gorącej wody i odstawić do całkowitego ostygnięcia (galaretka ma być zimna, lekko tężejąca).

7. Śmietankę ubić na sztywno z cukrem pudrem. Następnie, ciągle mieszając mikserem, powoli dodawać galaretkę (masa powinna być gęsta, żeby można było ją rozprowadzić łyżką).

8. Gotową śmietankę rozprowadzić po wierzchu masy agrestowej i odstawić, aby stężała.
Wierzch ciasta przed podaniem można posypać zieloną posypką cukrową, jak chwilę postoi, roztopi się, tworząc zielone kropelki.

Udanych wypieków:)

ciasto z agrestem

Print Friendly, PDF & Email

Podobne przepisy

Budyniowe ciasto z agrestem i bezą

Najlepsze ciasto z agrestem – Kruche ciasto z agrestem i pianką

PROSTE CIASTO na oleju z owocami i kruszonką

Babeczki „bezowe chmurki”

Ciasto z agrestem

39 komentarzy do “BISZKOPT Z AGRESTOWĄ PIANKĄ”

  1. Zrobiłam wczoraj to ciasto, masa agrestowa i pianka z galaretką pyszna i orzeźwiająca. Niestety spód do nich nie pasuje, jest twardy i ciężki. Nie jestem specjalistką, ale wydaje mi się, że w przepisie na biszkopt jest za dużo mąki, brak mu puszystości i lekkości. No i proporcjonalnie do owoców i śmietany ciasta jest za dużo. Spód psuje ogólne wrażenie.

    Odpowiedz
  2. Witam Pani Natalio :) Czy to ciasto można zrobić jako tort, zmienię tylko owoce z agrestu na truskawki? Czy taka pianka będzie się trzymać biszkoptu?

    Odpowiedz
      • Witam ponownie Pani Natalio :) Ciasto z agrestową pianką jest wyśmienite, orzeźwiające, lekkie, no po prostu pyszne. I od razu sobie pomyślałam, że zamiast agrestu można dać prawie wszystkie owoce, truskawki, wiśnie, rabarbar, porzeczki, no pomysłów mnóstwo. A co do śmietanki, to dobrze sie ubiła i nie zważyła. Ciasto będę robić na pewno częściej, a ten patent na biszkopt świetny, wykorzystam do biszkoptu na tort. A Pani smakował mój przepis na rafaello z kawowymi biszkoptami?
        Pozdrawiam

        Odpowiedz
        • Witam, dzisiaj zrobiłam jest właśnie w lodówce, jutro będzie degustacja dam Pani znać na e-maila,
          pozdrawiam serdecznie

          Odpowiedz
  3. śmietany nie można ubić na sztywno bo się waży . Co za bzdura. A jeszcze dodawać galaretkę to otrzymałam masło. Chyba sama piszesz sobie polubienia

    Odpowiedz
  4. Witam,
    a jak zmienić proporcje na biszkopt do 4 jaj? Niestety to wszystko co mam:) Czy nadadzą się slodzone budynie? I wtedy masa już bez dodatkowego cukru?

    Odpowiedz
  5. Bardzo dziękuję za przepis. Ląduje w ulubionych. Wprawdzie trochę go modyfikowałam – piekąc swój wypróbowany biszkopt i używając agrestu ze słoika, do którego dodałam 1 budyń i dwie galaretki agrestowe – ale bez Pani to wspaniałe ciasto by nie powstało. Na wierzch dałam białą czekoladę, robiąc wiórki przy pomocy obieraczki do warzyw. Na pewno będę też robić wersje z innymi owocami. Agrestowa jest fenomenalna. Szkoda, że tak mało dostępny to owoc. Pozdrawiam serdecznie.

    Odpowiedz
  6. Robiłam biszkopt już kilka razy i nigdy mi nie wychodził- albo za szybko opadał, albo był zbyt twardy.. Stwierdziłam, że kolejny raz spróbuję zrobić z Pani przepisu i jak zwykle się nie zawiodłam:) Biszkopt był miękki, puszysty i ku mojemu zdziwieniu nie opadł w ogóle:) Pani przepisy zawsze się udają. Zrobiłam z jagodową pianką- jagody zmiksowałam ze śmietanką kremówką 30% i 3 tężejącymi jagodowymi galaretkami. Wyszło przepyszne i lekkie ciasto na upalne dni. Pozdrawiam

    Odpowiedz
  7. Zrobiłam z czerwonym agrestem i do śmietany dodałam czerwoną galaretkę a na wierzch posypałam starta czekoladę. Wyszło znakomite i ten smak agrestu…mmmm…
    Polecam ten przepis :)

    Odpowiedz

Dodaj komentarz