Tort kokosowy

Tort kokosowy – Smaczny, lekki, wilgotny tort. Bardzo kokosowy, delikatny, nie za słodki. W pomieszczeniu, w którym stał, ładnie pachniało kokosowo. Masa, którą wykańczamy tort jest lekko cytrynowa, co przełamuje smak ciasta i sprawia, że jest bardziej orzeźwiające. Uważam, że tort nie jest trudny, tylko dokładnie rozpisałam jego przygotowanie, stąd długość przepisu:). Bardzo polecam, przepis autorski.

Tort kokosowy

Tort kokosowy
Składniki:
Biszkopt:
6 jajek, osobno żółtka i białka
160g przesianej mąki pszennej (użyłam tortowej)
80g wiórków kokosowych
1 łyżeczka proszku do pieczenia
170g cukru
Środek:
2/3 szklanki zaparzonej, słabej czarnej herbaty bez cukru (użyłam herbaty earl grey)
1 puszka mleczka kokosowego 400ml
60g wiórków kokosowych
2-3 łyżki cukru pudru (proszę dosłodzić do smaku)
250g schłodzonej śmietanki kremówki 30% lub 36%
4 łyżeczki żelatyny
Wykończenie:
250g serka mascarpone
200g schłodzonej śmietanki kremówki 30% lub 36%
1 łyżeczka startej skórki z cytryny
2 łyżki soku z cytryny
1-2 łyżeczki cukru pudru
80-100g wiórków kokosowych naturalnie suszonych (możemy też użyć zwykłych, drobnych)

Biszkopt:
1. Wiórki kokosowe uprażyć na suchej patelni, mają się ładnie przyrumienić (uważać, żeby nie przypalić). Odstawić do ostygnięcia.

2. Mąkę wymieszać z proszkiem do pieczenia.

3. Białka ubić na sztywną pianę. Następnie stopniowo dodać połowę cukru pudru, mieszać, aż powstanie gęsta, lśniąca piana.

4. W drugiej misce utrzeć żółtka z resztą cukru pudru (ucierać przez około 5minut, mikserem ustawionym na najwyższe obroty).

5. Do białek dodać żółtka i wymieszać delikatnie łyżką. Wiórki kokosowe wymieszać z mąką i w 3 partiach dodać do piany z jajek, mieszać łyżką.

6. Ciasto przełożyć do tortownicy o średnicy 24cm wyłożonej papierem do pieczenia, tylko dno. Wyrównać i wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec w temperaturze 160°C na funkcji termoobieg przez około 45-50 minut (na funkcji góra-dół 180°C). Po wyjęciu z piekarnika odstawić do ostygnięcia.

7. Biszkopt ostrożnie wyjąć z tortownicy (nożem oddzielić ciasto od brzegu tortownicy) i przekroić dwa razy w poziomie (otrzymamy 3 biszkopty).

Środek:
8. Żelatynę rozpuścić w niewielkiej ilości ciepłej wody (około 1/4 szklanki wody), odstawiać do przestygnięcia, aż będzie letnia.

9. Wiórki kokosowe zmielić w blenderze.

10. Mleczko kokosowe przelać do miski i przez chwilę ubijać je mikserem, aż się spieni. Dodać do niego żelatynę, wymieszać.

11. Kiedy mleczko zacznie gęstnieć, ubić na sztywno śmietankę z cukrem pudrem. Połączyć ją z mleczkiem i zmielonymi wiórkami kokosowymi, wymieszać łyżką.

12. Do tortownicy włożyć jeden biszkopt (zamknąć obręcz). Nasączyć go połową herbaty.
Odłożyć 5 łyżek masy kokosowej, a z pozostałej połowę wyłożyć na nasączony biszkopt. Przykryć drugim biszkoptem, nasączyć go resztą herbaty i wyłożyć resztę kokosowej masy. Przykryć ostatnim biszkoptem i posmarować go odłożonymi wcześniej 5 łyżkami masy kokosowej. Ciasto wstawić do lodówki najlepiej na całą noc.

Wykończenie:
13. Serek rozmieszać z sokiem z cytryny, cukrem pudrem i skórką z cytryny. Schłodzoną śmietankę ubić na sztywną pianę i połączyć z serkiem (można to zrobić mikserem ustawionym na najniższe obroty). Ciasto wyjąć z lodówki i delikatnie zdjąć obręcz tortownicy. Gotową masą posmarować boki i wierzch ciasta. Następnie obłożyć ciasto wiórkami kokosowymi, lekko dociskając je do masy. Ciasto można jeszcze na parę godzin odstawić w chłodne miejsce.

Udanych wypieków:)

Tort kokosowy

Tort kokosowy

Print Friendly, PDF & Email

130 komentarzy do “Tort kokosowy”

  1. Tort pycha! Zagapilam sie i upieklam w tortownicy 26 zamiast 24 a mimo tego urosl po brzegi, nie opadl i bez problemu przekroilam na 3 blaty. Zeby zminimalizowac ilosc misek do mycia „po” biszkopt zrobilam klasycznym sposobem- bialka z cukrem i do tego zoltka. Mase do oblozenia tez zmiksowalam razem w jednym naczyniu- kremowke i mascarpone ubijalam do polaczenia razem. Solenizantka jest dżemoholiczką dlatego dodalam jeszcze dzem malinowy a do masy kawalki ananasa.

    Odpowiedz
  2. Witam, ile to jest 160 g mąki pszennej na szklankę , 80 g wiórków kokosowych na szklankę i 170 g cukru na szklankę oraz czy jest to cukier zwykły czy cukier puder bo w wykonaniu biszkopta jest napisane o cukrze pudrze a na liście składników zwykły cukier

    Odpowiedz
  3. Jestem na etapie chłodzenia biszkoptu, masa kokosowa tężeje :)
    Biszkopt wyszedł nawet ładny, opał może centymetr, ale robiłem w tortownicy 26cm…, oczywiście proporcje składników większe o ok. 1/3…
    Kokos do masy zmieliłem, dzięki czemu wyciągnąłem z nogi odrobinę tłuszczu i żywszy aromat ;)
    Foto-płatek, będzie gotowy na jutro, więc będzie pięknie wyglądało z białym „obszyciem” tortu urodzinowego dla lubej ;)

    Super przepis, takiego szukałem, dziękuję :)

    Odpowiedz
  4. Witam ponownie. Dodałam dziś rano komentarz, a właściwie zadałam pytanie i wciąż nie ma go na blogu. Czy to możliwe, że tak długo oczekuje się na moderację? Bardzo mi zależy na odpowiedzi na zadane rano pytanie ( właściwie pytania ).

    Odpowiedz
  5. Witam :) Mam zamiar skorzystać z pani przepisu na krem kokosowy, bardzo mi się on spodobał, gdyż jest prosty, nie wymagający zbyt wielu składników. Takiego właśnie szukałam. Mam tylko 2 pytania, a właściwie wątpliwości, dlatego bardzo proszę o ich rozwianie :) :
    1. Mam obawy czy z podanej ilości składników kremu nie wyjdzie zbyt mało na przełożenie tortu o średnicy 24cm – ja również taki będę robić. A może dodać więcej kremówki?
    2. Mam też obawy co do samej konsystencji kremu, nigdy takiego nie robiłam i nie wiem czego się mogę spodziewać.
    Proszę mi wybaczyć te pytania, tort który będę robić jest na zamówienie, zależy mi więc żeby wszystko poszło dobrze, nie chciałabym żadnej, nawet najmniejszej wpadki ;)

    Odpowiedz
    • Witam, mnie kremu wystarczyło na tortownicę 24cm, jeśli Pani chce może dodać więcej kremówki, radziłabym wcześniej przetestować przepis, żeby jak Pani pisze – nie było wpadki,
      pozdrawiam serdecznie

      Odpowiedz
      • Bardzo dziękuję za odpowiedź. Proszę mi wybaczyć moją niecierpliwość ;) Ale jeśli chodzi o krem, to rozumiem że jego konsystencja i smak pani odpowiadają?

        Odpowiedz
        • tak jest dobry, ale jakbym robiła teraz na zamówienie to mleczko z puszki był ubiła (do tego bierze Pani tylko białą część z puszki bez wody na dnie, ani kropelki wody bo się nie ubije) i chyba bym dodała trochę więcej śmietanki, żeby było więcej kremu, żeby tort był wyższy, pozdrawiam serdecznie

          Odpowiedz
  6. po pol godzinie pieczenia moj biszkopt upadl – mysle, ze nalezaloby sprecyzowac temperature i czas pieczenia, gdyz to w jaki sposob jest to zapisane jest mylace; nie zauwazylam, ze sa podane 2 rozne temperatury a czas jest ten sam; moj zakalace po pol godzinie w temp 160 byl super spieczony, wiec w 180 na pewno by sie spalil przez 45 minut; nie pamietam, kiedy ostatnim razem upadl mi biszkopt… eh…

    Odpowiedz

Dodaj komentarz