Piernik z orzechami – Bardzo smaczny, aromatyczny piernik z uprażonymi orzechami, dzięki czemu jest jeszcze bardziej intensywny w smaku i pachnący. Oczywiście zawiera wszystkie niezbędne składniki jakie powinien posiadać świąteczny piernik, czyli dużo miodu i korzennych przypraw. Nieodzownym elementem dobrego piernika, według mnie, jest również polewa z gorzkiej czekolady, która wspaniale podkreśla smak korzennego ciasta i idealnie z nim współgra. Ciasto łatwe i szybkie w przygotowaniu, nie powinno być z nim problemu, bardzo polecam… (przepis trochę zmodyfikowałam, a dostałam go od Ewy, dziękuję:))
Piernik z orzechami
Składniki:
4 jajka
1 szklanka cukru
1/2 szklanki świeżo zaparzonej kawy
3/4 szklanki płynnego miodu
2 łyżki oleju
3 i 1/2 szklanki mąki
1/4 łyżeczki soli
1 i 1/2 łyżeczki sody
1 łyżeczka proszku do pieczenia
2 łyżeczki cynamonu
1 łyżeczka imbiru
3/4 łyżeczki zmielonych goździków
po 1/2 łyżeczki startej gałki muszkatołowej, zmielonego ziela angielskiego, zmielonego kardamonu
2 i 1/4 szklanki orzechów włoskich lub migdałów
Dodatkowo:
200g gorzkiej czekolady
3-4 łyżki poszatkowanych orzechów
1. Orzechy przełożyć na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i wstawić do piekarnika nagrzanego do 180°C, prażyć przez 8-10 minut. Po wyjęciu z piekarnika odstawić do ostygnięcia i posiekać.
2. Mąkę przesiać i wymieszać z proszkiem do pieczenia, sodą, solą i orzechami.
3. Jajka utrzeć z cukrem na puszystą masę.
4. Wymieszać razem kawę, miód, olej i przyprawy, następnie dokładnie połączyć z masą z jajek, najlepiej mieszając łyżką.
5. Do masy miodowej stopniowo dodawać sypkie składniki (ja dodałam w 3 partiach), wymieszać łyżką na jednolitą masę.
6. Ciasto przełożyć do dużej keksówki lub blaszki wysmarowanej masłem i wyłożonej papierem do pieczenia (użyłam blaszki 30x16cm). Piekłam w temperaturze 170°C przez 75 minut na funkcji góra-dół na najniższym poziomie piekarnika (próbować patyczkiem, czy ciasto już się upiekło, jeśli użyjemy większej blaszki niż ja możemy piec krócej). Po wyjęciu z piekarnika odstawić do ostygnięcia.
7. Czekoladę roztopić w kąpieli wodnej (umieścić ją w miseczce nad gotującą się wodą) i posmarować nią wierzch ciasta, następnie posypać orzechami. Piernik najlepiej smakuje po 2-3 dniach, przechowywać go w szczelnym opakowaniu (ja zawinęłam go w folię i włożyłam do worka).
Udanych wypieków:)
Czy tan piernik jest suchy, czy raczej wilgotny i puszysty? Z góry dziękuję za odpowiedź ❤
nie jest jakoś bardzo wilgotny, ale nie jest też suchy, pozdrawiam
na pewno będzie pyszny, pozdrawiam serdecznie
kardamonu,gałki i ziela zapomniałam
Zapomniałam dodać kardemonu i ziele angielskie,gożdziki zas utarłam w mozdzieżu zamiast białego cukru dodałam brązowy ciasto rosnie w piekarniku zobaczymy za 3dni jak smakuje .Wychodząc z założenie że im starszy piuernik i poleży tym lepszy .Na Swięta wielkanocne dobrze ze znalazłam apetyczny przepis .
Bardzo się cieszę:)
Wesołych Świąt!
pozdrawiam
Rewelacyjny przepis! Pięknie mi wyrósł. Smakowicie wygląda :) dodałam świeżego imbiru, bo akurat miałam. Pychotka! Dziękuję !!! :)
tak można pozdrawiam
Czy zamiast gozdzikow,imbiru itd.,mozna uzyc gotowej przyprawy do piernika?
kawa ma być prawdziwa, zaparzona pozdrawiam
czy kawa może być prawdziwa?
na pewno się uda, życzę smacznego!
Właśnie ciasto się piecze. Piekę je w okrągłej formie i pięknie wyrosło, niczym wulkan. To jedyne ciasto które mogę jeść z miodem, bo jest upieczone i nie szkodzi Mojej alergii na miód. Jestem ciekawa jak smakuje. Pomimo, że troszkę pękło jestem zadowolona. Jeszcze 10 minut i wyjmuje. Co chwile sprawdzam patyczkiem czy się upiekło.
Mniammm; ]
ogromnie się cieszę, że piernik się udał,
pozdrawiam serdecznie:)
Wyszedł wspaniale! Część orzechów w cieście zastąpiłam rodzynkami – zabrakło mi orzechów, a koniecznie chciałam tak samo udekorować :-)
rzeczywiście dziekuje bardzo. faktycznie przejęzyczenie:)