Piernik z orzechami

Piernik z orzechami – Bardzo smaczny, aromatyczny piernik z uprażonymi orzechami, dzięki czemu jest jeszcze bardziej intensywny w smaku i pachnący. Oczywiście zawiera wszystkie niezbędne składniki jakie powinien posiadać świąteczny piernik, czyli dużo miodu i korzennych przypraw. Nieodzownym elementem dobrego piernika, według mnie, jest również polewa z gorzkiej czekolady, która wspaniale podkreśla smak korzennego ciasta i idealnie z nim współgra. Ciasto łatwe i szybkie w przygotowaniu, nie powinno być z nim problemu, bardzo polecam… (przepis trochę zmodyfikowałam, a dostałam go od Ewy, dziękuję:))

Piernik z orzechami

Piernik z orzechami
Składniki:
4 jajka
1 szklanka cukru
1/2 szklanki świeżo zaparzonej kawy
3/4 szklanki płynnego miodu
2 łyżki oleju
3 i 1/2 szklanki mąki
1/4 łyżeczki soli
1 i 1/2 łyżeczki sody
1 łyżeczka proszku do pieczenia
2 łyżeczki cynamonu
1 łyżeczka imbiru
3/4 łyżeczki zmielonych goździków
po 1/2 łyżeczki startej gałki muszkatołowej, zmielonego ziela angielskiego, zmielonego kardamonu
2 i 1/4 szklanki orzechów włoskich lub migdałów
Dodatkowo:
200g gorzkiej czekolady
3-4 łyżki poszatkowanych orzechów

1. Orzechy przełożyć na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i wstawić do piekarnika nagrzanego do 180°C, prażyć przez 8-10 minut. Po wyjęciu z piekarnika odstawić do ostygnięcia i posiekać.

2. Mąkę przesiać i wymieszać z proszkiem do pieczenia, sodą, solą i orzechami.

3. Jajka utrzeć z cukrem na puszystą masę.

4. Wymieszać razem kawę, miód, olej i przyprawy, następnie dokładnie połączyć z masą z jajek, najlepiej mieszając łyżką.

5. Do masy miodowej stopniowo dodawać sypkie składniki (ja dodałam w 3 partiach), wymieszać łyżką na jednolitą masę.

6. Ciasto przełożyć do dużej keksówki lub blaszki wysmarowanej masłem i wyłożonej papierem do pieczenia (użyłam blaszki 30x16cm). Piekłam w temperaturze 170°C przez 75 minut na funkcji góra-dół na najniższym poziomie piekarnika (próbować patyczkiem, czy ciasto już się upiekło, jeśli użyjemy większej blaszki niż ja możemy piec krócej). Po wyjęciu z piekarnika odstawić do ostygnięcia.

7. Czekoladę roztopić w kąpieli wodnej (umieścić ją w miseczce nad gotującą się wodą) i posmarować nią wierzch ciasta, następnie posypać orzechami. Piernik najlepiej smakuje po 2-3 dniach, przechowywać go w szczelnym opakowaniu (ja zawinęłam go w folię i włożyłam do worka).

Udanych wypieków:)

Piernik z orzechami

Print Friendly, PDF & Email

36 komentarzy do “Piernik z orzechami”

  1. Zapomniałam dodać kardemonu i ziele angielskie,gożdziki zas utarłam w mozdzieżu zamiast białego cukru dodałam brązowy ciasto rosnie w piekarniku zobaczymy za 3dni jak smakuje .Wychodząc z założenie że im starszy piuernik i poleży tym lepszy .Na Swięta wielkanocne dobrze ze znalazłam apetyczny przepis .

    Odpowiedz
  2. Rewelacyjny przepis! Pięknie mi wyrósł. Smakowicie wygląda :) dodałam świeżego imbiru, bo akurat miałam. Pychotka! Dziękuję !!! :)

    Odpowiedz
  3. Właśnie ciasto się piecze. Piekę je w okrągłej formie i pięknie wyrosło, niczym wulkan. To jedyne ciasto które mogę jeść z miodem, bo jest upieczone i nie szkodzi Mojej alergii na miód. Jestem ciekawa jak smakuje. Pomimo, że troszkę pękło jestem zadowolona. Jeszcze 10 minut i wyjmuje. Co chwile sprawdzam patyczkiem czy się upiekło.
    Mniammm; ]

    Odpowiedz
  4. Wyszedł wspaniale! Część orzechów w cieście zastąpiłam rodzynkami – zabrakło mi orzechów, a koniecznie chciałam tak samo udekorować :-)

    Odpowiedz

Dodaj komentarz