Zapraszam na post, w którym pokażę jak zrobić z lukru filiżankę z kawą i małym serduszkiem. Pomysł powstał przy moim ostatnim torcie czekoladowo – kawowym (przepis: Tort czekoladowy z kawą i dżemem). Wygląda ślicznie i uroczo, jest świetną dekoracją tortu. Uszko do filiżanki, spodeczek i serduszko radzę przygotować dzień wcześniej, wyschnięte będzie nam łatwiej je przymocować. Filiżance też by dobrze zrobiło, gdyby trochę przeschła, będzie nam łatwiej ją przenosić, lukier nie będzie się odkształcał. Babeczki kawowe są ładną dekoracją ciast, ale można również je podać w formie deseru. Zachęcam więc do zrobienia takich babeczek, to niezła zabawa:).
Na 1 babeczkę trzeba:
Babeczkę, na przykład waniliową (tu znajdziecie przepis „Babeczki waniliowe”(klik)),
trochę kremu czekoladowego (przepis poniżej)
2-3 łyżki zaparzonej kawy
około 150g marcepana
około 150-200g białego lukru plastycznego
trochę lukru plastycznego w brązowym i czerwonym kolorze
jadalny czerwony brokat
czekoladowe ziarenka kawy
trochę wody lub kleju spożywczego
Przepis na krem czekoladowy dla 12 babeczek:
Składniki:
100g masła w temperaturze pokojowej
100g cukru pudru
100g połamanej gorzkiej czekolady
1 łyżka zaparzonej kawy (możemy zastąpić mlekiem lub wodą)
1. Czekoladę roztopić na parze i odstawić do ostygnięcia.
2. Masło ucierać mikserem ustawionym na najwyższe obroty przez około 2 minuty. Dodać cukier puder i dalej ucierać przez około 3-5 minut, aż masa będzie lekka i kremowa.
3. Dodajemy roztopioną czekoladę i znów ucieramy mikserem przez około 2 minuty.
4. Na końcu dodajemy kawę i ucieramy, aż cukier puder nie będzie wyczuwalny (lub ledwie będzie wyczuwalny, u mnie nie było go czuć w ogóle) i krem gotowy.
1. Babeczkę wyciągamy z papierowej foremki i wyrównujemy, to znaczy obcinamy wystający wierzch, żeby był poziomy i trochę boki, jeśli to konieczne.
2. Babeczkę nasączamy kawą.
3. Następnie smarujemy ją czekoladowym kremem.
4. Z marcepanu wycinamy okrąg o średnicy naszej babeczki i nakładamy go na wierzch. Następnie wycinamy z marcepanu pasek o szerokości, która będzie odpowiadać wysokości naszej babeczki i zawijamy go dookoła. Jeśli pasek był za długi, to go obcinamy i dotykając palcami, łączymy styki. Marcepan wyrównujemy packą do wygładzania lukru lub dłońmi.
5. Z brązowego lukru wycinamy okrąg o średnicy naszej babeczki i nakładamy go na wierzch, wyrównujemy packą.
6. Z białego lukru wycinamy pasek o szerokości, która będzie odpowiadać wysokości naszej babeczki i zawijamy go dookoła, obcinamy nierówności, a łączenia wygładzamy palcami. Następnie ciastko wygładzamy packą do wygładzania lukru (najlepiej dwoma, trzymamy je w obu rękach).
7. Z białego lukru robimy wałeczek i zawijamy go w literkę „S”. Będzie to uszko filiżanki. Odstawiamy do wyschnięcia na co najmniej 2 godziny, najlepiej na całą noc.
8. Następnie robimy spodeczek, ja zrobiłam go o średnicy 13cm. Wycinamy go z białego lukru, środek dociskamy jakimś mniejszym naczynkiem, żeby zrobić brzeg spodeczka. Odstawiamy do wyschnięcia na co najmniej 2 godziny, najlepiej na całą noc.
9. Jeśli babeczka będzie leżała na kremie z dodatkiem budyniu lub śmietany, wtedy również z marcepanu wycinamy okrąg o średnicy około 14cm i odstawiamy do wyschnięcia, podłożymy go pod lukier, co zapobiegnie jego rozpuszczeniu.
10. Z czerwonego lukru formujemy serduszko. Smarujemy je odrobinę klejem spożywczym i posypujemy czerwonym brokatem, odstawimy do wyschnięcia na co najmniej 2 godziny.
11. Na torcie kładziemy marcepan, na nim spodeczek z białego lukru. Następnie filiżankę, do której przyklejamy uszko (smarujemy je odrobiną spożywczego kleju i przez chwilę przytrzymujemy). Na wierzchu kładziemy lub przyklejamy serduszko i ozdabiamy czekoladowymi ziarenkami kawy.
Smacznego:)
bardzo się cieszę, że się udały:) takie rzeczy są czasochłonne, pozdrawiam serdecznie i gratuluję
Uff, zrobione, i to 4 naraz! Chciałabym się podzielić kilkoma uwagami:
1. Zwracajcie uwagę na strukturę babeczki. Jeśli się kruszą – odpadają. Ja kupiłam w lidlu, są pyszne, ale było z nimi sporo zachodu, bo były tak miękkie, że się rozpadały w rękach.
2. Jeśli babeczki są wilgotne i mięciutkie – nie nasączajcie ich niczym. Jeśli chcecie nasączyć, wybierzcie zbite, bardziej suche babeczki, albo upieczcie sami.
3. Zamiast masy marcepanowej można użyć masy z pianek marshmallow i na to położyć lukier. Do klejenia elementów nadaje się roztopiona pianka.
Dla mnie była to czynność bardzo praco- i czasochłonna. Efekt nie był taki jak na zdjęciu, ale to dlatego, że nie wszystko przewidziałam i nie mam wielkich umiejętności manualnych. Przepis na pewno do powtórzenia, bo choć moje filiżanki nie są tak piękne jak te na zdjęciu, to i tak są efektowne. Już wiem, że następnym razem będą lepsze :)
Dziękuję i pozdrawiam!
można pominąć marcepan i dać ciut grubszą warstwę lukru, pozdrawiam
Witam!
Chciałabym wykonać filiżankę jako upominek na święta, ale osoba, której chcę ją podarować nie lubi marcepanu i wszelkich podobnych smaków. Czym można zastąpić masę marcepanową?
dobrze, życzę powodzenia:) pozdrawiam
zrobienie masy plastycznej, jest bardzo proste :D
3 składniki i gotowa :D
filiżanka za tydzien bedzie robiona :D narazie przygotowuje sie psychicznie :D na nią :P
nie mam jeszcze, pozdrawiam
Czy pani ( mala cukierenka ) ma przepis na precle?
Musze zrobic :) Ja robilam kiedys ten lukier z pianek jojo,ale dla mnie okropnie slodki.fajnie Sie trzyma nnatorcie ale juz wiecej nie zrobie go.tez jak m.cukierenka kupuj gotowy.ale z strony ale dobre.pl i dokladnie fondeou(pakowany po 2.27 kg)ale jest tez mniejszy,aaa chyba dobrze napisalam i barwniki Wilton